HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΈκπληξη στο ΓΣΠ και σπουδαίο «διπλό» για την ΕΝΠ

Έκπληξη στο ΓΣΠ και σπουδαίο «διπλό» για την ΕΝΠ

Η ΕΝΠ έκανε την έκπληξη και νίκησε με 1-0 την Ομόνοια μέσα στο ΓΣΠ για την 7η αγωνιστική με το πανέμορφο γκολ του Μπάρι στο 29’.

Η πρώτη καλή φάση ήταν στο 2’ με την συνεργασία Μάριτς – Γιόβετιτς ο τελευταίος έκανε το σουτ άλλο ο Αντεμπάγιο έδιωξε σε κόρνερ. Στο 15′ δοκάρι για την Ομόνοια, ο Σεμέδο έδωσε στον Σίμιτς που έκανε την κίνηση αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 25′ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Ανδρέου.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 29′ με τον Μπάρι  να πετυχαίνει πανέμορφο γκολ εκτός περιοχής. Στην αμέσως επόμενη φάση η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόβειτς απόκρουσε ο Αντεμπάγιο. Στη συνέχεια της φάσης ο Κουλιμπαλί έπιασε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ αλλά και πάλι ο κίπερ της Ένωσης μάζεψε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το σουτ  του Γιόβετιτς, μάζεψε ο ανίκητος, Αντεμπάγιο.

Στο β’ μέρος, ήταν επιθετικός μονόλογος για την Ομόνοια, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Απείλησε στα πρώτα δευτερόλεπτα από την συρτή μπαλιά του Σεμέδο το τακουνάκι του Ατζίλι μάζεψε ο Αντεμπάγιο. Στο 60΄ το σουτ του Γιόβετιτς πέρασε έξω. Στο 64′ η κεφαλιά του Ελάντερ από εκτέλεση κόρνερ πάνω στον Αντεμπάγιο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ντιουνκού (85′ Μασούρας), Κουλιμπαλί, Ελάντερ, Χαμάς, Μάριτς, Κούσουλος (65′ Εβάντρο), Σεμέδο (65′ Λοΐζου), Ατζίλι (55′ Στεπίνσκι), Σίμιτς, Γιόβετιτς.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Μασούρας, Λανγκ, Παναγιώτου, Χάμπος, Εράκοβιτς, Αλιούμ

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Ιωάννου, Μιλίτσεβιτς, Κορίνους, Μπάρι (68′ Σολωμού), Νταλίνια (68′ Έντσον), Κράινζ, Ανδρέου (23′ Σαμπού), Γιαντσούκοβιτς, Χαραλάμπους (89′ Κοτσώνης)

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Μαυρουδής, Κοτσώνης, Χατζηλευτέρη, Γεωργίου