HomeSliderΕκπληκτικό ''ελληνικό'' αφιέρωμα στο ταξίδι της ''Κυρίας'' στ' αστέρια !

Εκπληκτικό ”ελληνικό” αφιέρωμα στο ταξίδι της ”Κυρίας” στ’ αστέρια !

Η ελληνική σελίδα, Κάθε Κυριακή, θυμήθηκε την απίστευτη ιστορική πορεία της ”Μεγάλης Κυρίας” στα αστέρια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μέσα από ένα όμορφο αφιέρωμα.
Διαβάστε αναλυτικά ολόκληρο το αφιέρωμα:
Η θρυλική απογείωση της Ανόρθωσης στα ”αστέρια”! 🇨🇾
Το 2007-2008 η Ανόρθωση κατέκτησε το πρωτάθλημα της Κύπρου μετά από τρία χρόνια, με τον Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της. Η κατάκτηση του τίτλου έδωσε στην Ανόρθωση την ευκαιρία να συμμετέχει στα προκριματικά του Champions League αλλά από τον πρώτο γύρο, λόγω της χαμηλής βαθμολογίας της Κύπρου, που δεν είχε δει ποτέ μέχρι τότε ομάδα της σε ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Η Ανόρθωση διέθετε ποδοσφαιριστές έμπειρους (Μπεκιάι, Δέλλας, Κατσαβάκης, Σάβιο, Φρούσος, Νικολάου, Ντομπρασίνοβιτς, Σκοπελίτης, Λεϊβακαμπέσι, Πάουλο Κόστα) αλλά και λιγότερο γνωστούς, όπως ο εξαιρετικός σκόρερ Λούκας Σόσιν,ο Λαμπάν και ο Ταχέρ.
Ο πρώτος προκριματικός γύρος τους έφερε αντιμέτωπους με τη Πιούνικ Γερεβάν, την οποία απέκλεισαν εύκολα με 1-0 στη Κύπρο και 0-2 στην Αρμενία. Πρωταγωνιστής ο Νίκος Φρούσος με γκολ και στους δύο αγώνες..
Η Ραπίντ Βιέννης αποτελούσε ένα σαφώς δυσκολότερο εμπόδιο, αφού η αυστριακή ομάδα είχε μεγάλη ευρωπαϊκή εμπειρία και πιο δυνατό ρόστερ από την ομάδα της Αμμοχώστου. Στον αγώνα της Λάρνακας η ομάδα του Κετσπάγια πέτυχε μία θριαμβευτική νίκη με 3-0, με τον Σόσιν να σκοράρει το τρίτο γκολ στο 92ο λεπτό, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην Ανόρθωση. Το γκολ του Λαμπάν στο 13ο λεπτό της ρεβάνς ψαλίδισε τις ελπίδες των Αυστριακών. Παρά την αγχωτική ήττα με 3-1, η Ανόρθωση προκρίθηκε στον τελευταίο προκριματικό γύρο!
Το όνομα του Ολυμπιακού δεν άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας και η Ανόρθωση είχε ήδη πετύχει αρκετά πράγματα με την πρόκριση κόντρα στη Ραπίντ. Ο Ολυμπιακός είχε στον πάγκο του τον Ερνέστο Βαλβέρδε στη πρώτη θητεία του. Ποδοσφαιριστές όπως ο Γκαλέτι, ο Νικοπολίδης, ο Μπελούτσι, ο Κοβάσεβιτς, ο Τζόρτζεβιτς και πολλοί άλλοι τρόμαζαν την ταπεινή Ανόρθωση θεωρητικά. Επειδή πρακτικά μόνο φοβισμένη δεν ήταν η ”Κυρία” του κυπριακού ποδοσφαίρου..
Ο πρώτος αγώνας της Κύπρου έληξε με μία ιστορική και αναπάντεχη νίκη της Ανόρθωσης.. Ο Ολυμπιακός δε πατούσε καλά, δέχθηκε γκολ μόλις στο 4ο λεπτό (αυτογκόλ του Τοροσίδη) και ο Σόσιν ήταν μη αντιμετωπίσιμος από Αβράαμ Παπαδόπουλο και Ζεβλάκοφ. Ο Πολωνός σκόραρε με κεφαλιά στο πρώτο ημίχρονο και δε σταμάτησε να ταλαιπωρεί τους ”ερυθρόλευκους” αμυντικούς.
Όποια προσπάθεια έκανε ο Ολυμπιακός κατέληγε στα χέρια του φοβερού Αριάν Μπεκιάι, ενώ το πέναλτι που κέρδισε η ελληνική ομάδα το εκτέλεσε ο Μήτρογλου, παίρνοντας μόνος του την ευθύνη και αγνοώντας τον προπονητή του! Το πέναλτι πήγε στο δοκάρι, ο Λάμπαν έκανε το 3-0 αντί για το 2-1 και ο Μήτρογλου χάλασε τις σχέσεις του με τον Ερνέστο Βαλβέρδε. Θρίαμβος για την Ανόρθωση και όλα θα παίζονταν στη ρεβάνς του ”Γ.Καραϊσκάκης”.
Ο Κετσπάγια εφάρμοσε το κλασικό του τρικ με τον Δέλλα να λειτουργεί ως πιο προωθημένος από την αμυντική τριάδα, κάτι ως αμυντικός χαφ ή λίμπερο και έκλεισε τους διαδρόμους για τον Ολυμπιακό. Παρά τη πίεση που άσκησε, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0, σκορ που τον άφησε εκτός Champions League μετά από 11 σερί παρουσίες και έστειλε την Ανόρθωση για πρώτη φορά στην ιστορία της και στην ιστορία ολόκληρης της Κύπρου στους ομίλους..
Το επίτευγμα μιλάει από μόνο του αλλά αξίζει να τονίσουμε ότι μόνο πέντε ομάδες στην ιστορία του θεσμού μπαίνουν στους ομίλους έχοντας ξεκινήσει από τον πρώτο προκριματικό γύρο! Η Ανόρθωση έζησε στιγμές απόλυτης έκστασης, έχοντας την ευκαιρία να δείξει σε όλη την Ευρώπη ότι δε βρέθηκε τυχαία εκεί.
Αντίπαλοι η Ίντερ του Ζοσέ Μουρίνιο, η Βέρντερ Βρέμης και ο Παναθηναϊκός. Ένας πολύ δύσκολος όμιλος για τους Κύπριους, που έπρεπε να αντιμετωπίσουν δύο ομάδες που είχαν μεγάλη ευρωπαϊκή εμπειρία και τη Βέρντερ που συνήθιζε να παίζει επιθετικό και γρήγορο ποδόσφαιρο.
Η Ανόρθωση έμοιαζε αλύγιστη ακόμη και στους ομίλους.. Το 0-0 της Βρέμης ακολούθησε η επική νίκη με 3-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό. Μέσα σε διάστημα λίγων μηνών η Ανόρθωση κατατρόπωσε την έδρα της τις δύο πιο επιτυχημένες ομάδες της Ελλάδας (βάσει τίτλων και ευρωπαϊκής πείρας) και μάλιστα με εμφατικά σκορ!
Στην αναμέτρηση του ”Σαν Σίρο” η Ανόρθωση έχασε 1-0 με το γκολ του Αντριάνο αλλά στη Κύπρο έβαλε δύσκολα στην ομαδάρα του Μουρίνιο. Παρατεταγμένη με σχεδόν όλους τους αστέρες της, η ιταλική ομάδα δε κατάφερε να κερδίσει την Ανόρθωση και χρειάστηκε το γκολ του Χούλιο Κρουζ στο 80ο λεπτό για να ισοφαρίσει σε 3-3 τον αγώνα! Ο Μπεκιάι κατέβασε ρολά σε όλες τις προσπάθειες του Ζλάταν, την ώρα που οι συμπαίκτες του με αντεπιθέσεις και στημένα (το αγαπημένο στιλ της ομάδας) πλήγωναν την άμυνα των ”νερατζούρι”. Τελικό σκορ 3-3 με την Ανόρθωση να έχει 5 βαθμούς με το τέλος της 4ης αγωνιστικής!
Στον τελευταίο της αγώνα μπροστά στο κοινό της η Ανόρθωση κατάφερε να παραμείνει αήττητη (4 νίκες, 2 ισοπαλίες) εκείνη την ευρωπαϊκή χρονιά. Αυτό το γεγονός άφησε γλυκόπικρη γεύση, όμως, αφού η Ανόρθωση προηγήθηκε με 2-0 της Βέρντερ και ισοφαρίστηκε με γκολ του Ντιέγκο και του Ούγκο Αλμέιδα στο 72ο λεπτό και στο 87ο αντίστοιχα. Έτσι, η ”Κυρία” έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για πρόκριση στην επόμενη φάση..
Με ανοικτά τα ενδεχόμενα για πρόκριση στον επόμενο γύρο ή στο κύπελλο UEFA, η Ανόρθωση αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ που είχε σχεδόν γεμίσει από τους φίλους των ”πρασίνων”. Παρά την καλή εμφάνιση (είχε και κάποιες ευκαιρίες) ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 με γκολ του Καραγκούνη στο 70ο λεπτό, έπειτα από λάθος απόκρουση του Νάγκι (είχε τραυματιστεί ο ασταμάτητος Μπεκιάι). Η νίκη της Βέρντερ επί της Ίντερ έστειλε την Ανόρθωση τέταρτη και εκτός Ευρώπης παρά τους 6 βαθμούς που κατέκτησε και τις εντυπωσιακές τις εμφανίσεις.
Παρά τον άδοξο αποκλεισμό στις λεπτομέρειες, η Ανόρθωση πέρασε το μήνυμα της που είχε δύο μέρη.. Το πρώτο ήταν το αγωνιστικό.. Η Ανόρθωση και το κυπριακό ποδόσφαιρο δεν είναι αμελητέα ποσότητα αλλά ήρθε για να μείνει (το είδαμε και στα χρόνια που ακολούθησαν.. Το δεύτερο ήταν πολιτικής φύσεως. Με το κορεό που έκαναν στον αγώνα με τη Βέρντερ που απεικόνιζε την κατεχόμενη Αμμόχωστο γνωστοποίησαν σε όλο τον κόσμο τις συνέπειες που είχε στις ζωές τους η τουρκική εισβολή, που ”ξερίζωσε” από τους τόπους της χιλιάδες Κυπρίων.