HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΈκλεισε θέση στους «8» ο Τσιτσιπάς

Έκλεισε θέση στους «8» ο Τσιτσιπάς

O Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την 3η του διαδοχική νίκη επί του Τζον Ίσνερ και πήρε με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκριση για τα προημιτελικά του τουρνουά «Abierto Mexicano», που διεξάγεται στο Ακαπούλκο.

Ο Τσιτσιπάς ήταν για μια ακόμαφορά καταπληκτικός και έφτασε σε μία εμφατική πρόκριση εις βάρος του Ίσνερ με 2-0 σετ (6-3, 6-2).

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας χρειάστηκε μόλις 57 λεπτά για να πάρει την πρόκριση για την προημιτελική φάση, καθώς πραγματοποίησε ένα αψεγάδιαστο ματς, στο οποίο έχασε 5 πόντους από τη γραμμή του σερβίς σε ολόκληρο τον αγώνα (36/41 κερδισμένοι πόντοι). Παράλληλα, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να κερδίσει πάνω από έναν πόντο σε κανένα service game του και «έσπασε» 3 φορές το πολύ δύσκολο σερβίς του Αμερικανού, τον οποίο κατάφερε να κρατήσει σε πολύ χαμηλά ποσοστά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στα πρώτα του σερβίς ο Ίσνερ είχε μόλις 59% κερδισμένους πόντους (19/32) και στα δεύτερα 41% (7/17)!

Η κατά κράτος κυριαρχία του Στέφανου αποτυπώθηκε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αφού προηγήθηκε με 3-0 στο 1ο σετ και έφτασε γρήγορα στην κατάκτησή του με 6-3. Το 2ο σετ ξεκίνησε με 2 «μπρέικ» για τον Στέφανο, που ξέφυγε με 4-0 και ουσιαστικά μηδένισε κάθε ελπίδα του Ίσνερ. Είχε, μάλιστα, διπλό «match point» για να κλείσει το παιχνίδι με νέο «μπρέικ» στο 7ο game, όμως ο Αμερικανός μείωσε σε 5-2. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς κράτησε στο δικό του σερβίς και εξασφάλισε την πρόκριση, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη του Τσιτσιπά επί του Ίσνερ, που βελτίωσε το συνολικό του σκορ επί του Αμερικανού στο 3-2. Επίσης, ήταν η 12η νίκη του Έλληνα τενίστα στη φετινή σεζόν, σε 15 αναμετρήσεις (12-3).

Στα προημιτελικά του Ακαπούλκο, όπου αγωνίζεται για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Φέλιξ Ογκέρ Αλιάσιμ, που κέρδισε τον Σεμπάστιαν Κόρντα με 2-0 (6-3, 6-4). Ο Τσιτσιπάς έχει 2 νίκες και ισάριθμες ήττες απέναντι στον Καναδό, έχοντας κερδίσει τις δύο τελευταίες τους αναμετρήσεις.

ΠΗΓΗ: tennisnews.gr