HomeΔΙΕΘΝΗΈκανε ζημιά (και) στη Γουέστ Χαμ η Μπρέντφορντ, ζωντανή για παραμονή η Νόριτς

Έκανε ζημιά (και) στη Γουέστ Χαμ η Μπρέντφορντ, ζωντανή για παραμονή η Νόριτς

Όσο ζει ελπίζει η Νόριτς. Έπιασε στον… ύπνο τη Γουέστ Χαμ η Μπρέντφορντ, πήρε νίκη ψυχολογίας η Λέστερ.

Τα «καναρίνια» στην τελευταία τους… ζαριά για παραμονή, επικράτησαν 2-0 της Μπέρνλι και είναι ζωντανά για τον στόχο τους. Βασικός ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό, ενώ ο Χρήστος Τζόλης μπήκε στο 89ο λεπτό αντί του Πούκι. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Λις-Μελού να νικάει τον Πόουπ, ο οποίος στο 17’ έπιασε πέναλτι του Πούκι. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά το κατάφεραν μόνο οι γηπεδούχοι με τον Φινλανδό επιθετικό, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 86ο λεπτό και εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι.

Είναι στα… χάι της η Μπρέντφορντ. Η ομάδα του Φρανκ, προερχόμενη από το 4-1 στην έδρα της Τσέλσι, «καθάρισε» ακόμη έναν αντίπαλο από τις υψηλές θέσεις της Premier League, επικρατώντας 2-0 της Γουέστ Χαμ εντός έδρας. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν στην άκρη του μυαλού τους και τη ρεβάνς της Πέμπτης με τη Λιόν για τα προημιτελικά του Europa League. Στο πρώτο ημίχρονο όλα ήταν στο… μηδέν, με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να απειλήσουν τους γηπεδούχους. Τρία λεπτά μετά την ανάπαυλα Ο Εμπουεμό έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με δυνατό σουτ «τρύπησε» τον Φαμπιάνσκι. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, έκανε την ασίστ για το 2-0 στο 64’ με τον Τόνεϊ να βρίσκει δίχτυα από κοντά.

Ώθηση για τη ρεβάνς με την Αϊντχόφεν, πήρε η Λέστερ επικρατώντας 2-1 της Κρίσταλ Πάλας σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι. Αφενός, οι δύο ομάδες έχουν «κλειδώσει» την υπόθεση παραμονή, ενώ δεν μπορούν να «χτυπήσουν» έξοδο στην Ευρώπη. Ο Λούκμαν έκανε ατομική προσπάθεια στο 39ο λεπτό για το 1-0 και μάλιστα βρήκε δίχτυα μετά από ενάμιση μήνα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντιούσμπερι-Χολ πέτυχε γκολάρα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στις «αλεπούδες». Με αρκετό ιδρώτα έγινε το 2-1 με το οποίο μείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Σμάιχελ έπιασε πέναλτι του Ζαχά, αλλά ο διαιτητής διέταξε την επανάληψη, με τον Δανό να λέει ξανά «όχι», αλλά ο Ιβοριανός πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε.