HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΚΈκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης η ΑΕΚ Λάρνακας

Έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης η ΑΕΚ Λάρνακας

Με γκολ του Άλτμαν στο 16’ και αυτογκόλ του Σβάτοκ στο 29’, η ΑΕΚ πήρε γερό προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στην Ντνίπρο. Η Ντνίπρο μείωσε στο τέλος με κεφαλιά του Σβάτοκ, ο οποίος πήρε τη… ρεβάνς από το αυτογκόλ που σημείωσε στο πρώτο μέρος. Η ομάδα της Ουκρανίας έδειξε σαφώς επηρεασμένη από την έλλειψη επίσημων αγώνων και αυτό ήταν κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα.

Ο Ισπανός τεχνικός μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες χρειάστηκε να στερηθεί τις υπηρεσίες δύο σημαντικών παικτών. Πέραν του Τόμοβιτς που τιμωρήθηκε χθες από την UEFA, δεν ήταν στην αποστολή ούτε ο Πίριτς λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε. Ο Τούμπας βρέθηκε στο τέρμα και ο Γκονζάλεθ στο κέντρο της άμυνας.

Ο Εγγλέζου διατηρήθηκε στο αριστερό άκρο, όπως και η τετράδα στην επίθεση. Φαράζ και Γκιούρτσο ήταν στα άκρα, ο Λόπες στην κορυφή και ο Άλτμαν λίγο πιο πίσω. Οι επιλογές δικαίωσαν τον Όλτρα, αφού στο 16’ το γκολ του Άλτμαν προήλθε από εξαιρετική ενέργεια του Εγγλέζου ο οποίος ντρίμπλαρε ένα αντίπαλο και γύρισε προς τον Ισραηλινό την κατάλληλη στιγμή. Αυτός έκανε το πλασέ σε δεύτερο χρόνο και έγραψε το 1-0.
Στο 29’ ο Γκιούρτσο εκτέλεσε κόρνερ και ο Σβάτοκ στην προσπάθειά του να διώξει έπειτα από άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα Ντα Σίλβα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κρατούσε τους Ουκρανούς μακριά από την εστία του Τούμπα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ εξακολούθησε να έχει τον πλήρη έλεγχο και λίγο έλειψε στο 79’ να τελειώσει την πρόκριση, αφού Γκιούρτσο είχε εξαιρετικό διαγώνιο σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του Ντα Σίλβα. Ο Ούγγρος ήταν πρωταγωνιστής και στο 82ο λεπτό, όταν το σουτ που έκανε ανάγκασε τον Ντα Σίλβα να διώξει με το ένα χέρι σε κόρνερ.
Στο 89’ ο Σβάτοκ έβαλε γκολ για τους Ουκρανούς με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Μείωσε σε 2-1 και μαζί το προβάδισμα που έχει η ΑΕΚ. Η Ντνίπρο ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σαράπι στο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Αναμφίβολα η νίκη κρίνεται σημαντική για την ομάδα της Λάρνακας που θα επιδιώξει στο «ΑΕΚ Αρένα» την Πέμπτη (25/08) να κάνει σωστή διαχείριση και να πανηγυρίσει την μεγάλη πρόκριση.

Ντνίπρο: Ντα Σίλβα, Τανχίκ, Αμάμιουκ, Σβάτοκ, Μπουσανέλο, Κοχούτ (46’ Γκρόμοβ), Σαράπι, Πουρίτα (61’ Ναζαρένκο), Πιχαλόνοκ, Μπλάνκο, Ντόβμπικ.

ΑΕΚ: Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίνσεβιτς, Γκονζάλεθ, Εγγλέζου (59’ Κάσας), Λέδες (86’ Μάμας), Σανχούρχο, Γκιούρτσο (86’ Τρισκόφσκι), Φαράζ (66’ Γκάμα), Άλτμαν, Λόπες (59’ Ρομό)

Σκόρερ: 89’ Σβάτοκ / 16’ Άλτμαν, 29’ Σβάτοκ αυτ.

Κίτρινες: Λέδες, Κάσας

Κόκκινες: Σαράπι (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητές: Τόμπιας Στίλερ (Κρίστιαν Γκίντελμαν, Έντουαρντ Μπέντινγκερ)