HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΈφερε τα κάτω-πάνω η Ομόνοια και επέστρεψε στις νίκες - Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για ΑΕΛ

Έφερε τα κάτω-πάνω η Ομόνοια και επέστρεψε στις νίκες – Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για ΑΕΛ

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια η οποία επικράτησε της ΑΕΛ στο ΓΣΠ με 3-1. Το τρίποντο για τους πράσινους ήρθε με ανατροπή. Στους 12 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, στους 6 παρέμεινε η ομάδα του Κρις Κόλμαν, η οποία δέχθηκε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Φουριόζα μπήκε η ΑΕΛ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής και μόλις στο 8ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη σε γκολ του Σινγκ.

Στη συνέχεια η Ομόνοια πήρε τα ηνία στο παιχνίδι, δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Τέσσερις ευκαιρίες οι δύο με Σεμέδο και οι δύο με Κακουλλή δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους πράσινους. Ο Μπράγκα θα έστελνε την ΑΕΛ στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα, όμως ο Ανδρόνικος Κακουλλή βρήκε τελικά τη λύση και έτσι στο 44ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σεϊνού Κουλιμπαλί να σκοράρει δις έφεραν τα κάτω – πάνω.

Στη συνέχεια η Ομόνοια προσπάθησε και έφτασε κοντά σε τέταρτο γκολ όμως ο Μπράγκα είχε διαφορετική άποψη.

Να σημειώσουμε πως η ΑΕΛ ολοκλήρωσε το ντέρμπι με 10 παίκτες καθώς στο 80ο λεπτό ο Κέσκες δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Κακουλλή.

Μελανό σημείο για την Ομόνοια ήταν ο τραυματισμός του Γουίλι Σεμέδο στο 31ο λεπτό. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται να διαφανεί αν είναι σοβαρός ή όχι ο τραυματισμός του εξτρέμ της Ομόνοιας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιονκού, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Εβάντρο (63′ Κούσουλος), Εράκοβιτς (63′ Αλιούμ), Σίμιτς (84′ Χαραλάμπους), Σεμέδο (32′ Λοΐζου), Κακουλλής (84΄Ατζίλι).

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φραντζής, Ουεντραόγκο, Κέσκες, Ιμανισίμγουε, Μεγιάδο, Άβραχαμ (46′ Μάμας), Σινγκ (58′ Ζαχαρίου), Λεσοβόι (82′ Στόλνικ), Μακρής (58′ Τοκού), Ρομπέρτα.

Σκόρερ: Κακουλλής 44′, Κουλιμπαλί 51′, 65′ / Σινγκ 8′

Κίτρινες: Εβάντρο / Φραντζής, Μεγιάδο, Ουεντραόγκο

Αποβολές: – / Κέσκες 80′