HomeSliderΈφαγαν… μπισκότο πρόκρισης Σλοβακία και Ρουμανία!

Έφαγαν… μπισκότο πρόκρισης Σλοβακία και Ρουμανία!

Σλοβακία και Ρουμανία έμειναν στο 1-1, παρότι αμφότερες κυνήγησαν τη νίκη, και προκρίθηκαν τελικά χέρι-χέρι στα νοκ-άουτ. Με Ισπανία οι Σλοβάκοι, με Σλοβενία οι Ρουμάνοι.

Οι προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν. Σλοβακία και Γερμανία έφαγαν… μπισκότο πρόκρισης, μένοντας στο βολικό και για τους δύο 1-1 με αποτέλεσμα να προκριθούν παρέα στη φάση των «16».

Στους 4 βαθμούς και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου, με την Ουκρανία να μένει εκτός και το Βέλγιο να τερματίζει δεύτερο. Βατός αντίπαλος για τους πρωτοπόρους Ρουμάνους, αφού στα νοκ-άουτ θα κοντραριστούν με την «πράσινη» Σλοβενία, ενώ η Σλοβακία πέφτει πάνω στην Ισπανία σε ένα πολύ δύσκολο ματσάρισμα.
Το ματς
Τρομερός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να αφήνουν στην άκρη σκοπιμότητες και σκέψεις για βολική ισοπαλία και να τα παίζουν όλα για όλα για τη νίκη. Η Σλοβακία είχε τον έλεγχο και πίεζε για το γρήγορο γκολ, το οποίο λίγο έλειψε πάντως να το βρουν οι Ρουμάνοι στην πρώτη φορά που πάτησαν στην αντίπαλη περιοχή με Ράτιου και Χάτζι. Η Σλοβακία απείλησε στο 22’ με το φαρμακερο φάουλ του Χαράσλιν που πέρασε από Χάνκο και Σκρίνιαρ οι οποίοι δεν μπόρεσαν να… φυσήξουν την μπάλα και να τη στείλουν στα δίχτυα. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά άνοιξαν το σκορ, με τον Κούτσκα να σεντράρει και ο Ντούντα να γράφει με κεφαλιά το 1-0.

Οι Ρουμάνοι προσπάθησαν άμεσα να αντιδράσουν και το κατάφεραν λίγα λεπτά μετά. Ο Χάτζι ανατράπηκε από τον Χάνκο, με τον ρέφερι να δείχνει φάουλ στα όρια της περιοχής. Τελικά, οι VARίστες ενημέρωσαν τον διαιτητή πως υπήρξε δεύτερη επαφή μέσα στο «κουτί» και ο Ράζβαν Μάριν με τρομερή εκτέλεση πέναλτι δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ντουμπράβκα για το 1-1 στο 37’. Και λίγο πριν βγει το ημίχρονο, η Ρουμανία πήγε για την ανατροπή αλλά το πλασέ του Ντράγκους από τα όρια της περιοχής ήταν κακό και δεν βρήκε στόχο.