HomeΔΙΕΘΝΗΈχασε τη μεγάλη ευκαιρία και την πρωτιά

Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία και την πρωτιά

Η Αργεντινή έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας της προκριματικής φάσης του Μπουντιάλ 2022 στη ζώνη της Νότιας Αμερικής, μετά το 1-1 με τη Χιλή.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με τον Λιονέλ Μέσι με εύστοχο πέναλτι στο 24ο λεπτό σε μία φάση όπου οι Χιλιανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Όλα ξεκίνησαν από την προσπάθεια του Λαουτάρο Μαρτίνες να προλάβει μία πάσα όπου ανατράπηκε από παίκτη της Χιλής. Οι Αργεντινοί ζήτησαν πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας, αλλά μετά την παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφασή του δίνοντας πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μέσι «γράφοντας» το 1-0.

Η Χιλή απάντησε πολύ γρήγορα. Μετά από ένα κτύπημα φάουλ, η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή της Αργεντινής και ο Αλέξις Σάντσες με πλασέ έκανε το 1-1.

Η Αργεντινή είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για το 2-1, αλλά ο Κλαούντιο Μπράβο έκανε ορισμένες μεγάλες αποκρούσεις για να μείνει το 1-1. Στη βαθμολογία η Αργεντινή έμεινε 2η με 11 βαθμούς, ενώ η Χιλή είναι στην 6η θέση με 5.

Από εκεί και πέρα, η Εθνική Αργεντινής αποφάσισε να τιμήσει τον Ντιέγκο Μαραντόνα, ακόμη μία φορά, για την τεράστια προσφορά του. Στις 25 Νοεμβρίου του 2020 ο Αργεντινός θρύλος έφυγε απ’ τη ζωή βυθίζοντας σε θλίψη το παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Πριν απ’ την αναμέτρηση κόντρα στη Χιλή οι παίκτες της Αργεντινής συγκεντρώθηκαν έξω απ’ το γήπεδο, όπου παρουσίασαν άγαλμα του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Επιπλέον, οι ποδοσφαιριστές κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο φόρεσαν φανέλες με το νούμερο 10 αφιερωμένες στο θρύλο του ποδοσφαίρου. Στο εμπρός μέρος των φανελών υπήρχε η φωτογραφία του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Από εκεί και πέρα, η Ουρουγουάη ήθελε «πάση θυσία» τη νίκη για να βρεθεί στις θέσεις της απευθείας πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ, αλλά έμεινε στο 0-0 με την Παραγουάη.

Χωρίς τον Έντινσον Καβάνι, αλλά με τον Σουάρες στη αρχική ενδεκάδα, η Ουρουγουάη ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και έδωσε τη δυνατότητα στην Παραγουάη να απειλήσει στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν για το γκολ, που όπως φαίνονταν θα τους έδινε την νίκη. Παρ’ όλα αυτά οι Ουρουγουανοί δεν μπόρεσαν να έχουν τη μεγάλη φάση που θα τους έδινε το γκολ και τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στη βαθμολογία η Παραγουάη είναι στην 4η θέση με 7 βαθμούς έχοντας την ισοβαθμία από την Ουρουγουάη, η οποία έχει επίσης 7 βαθμούς, αλλά είναι 5η. Να θυμίσουμε ότι η 5η θέση οδηγεί σε αγώνα μπαράζ για ένα εισιτήριο στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022.