HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΈχασε αλλά εμπίζει ο ΠΑΟΚ

Έχασε αλλά εμπίζει ο ΠΑΟΚ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Κράσνονταρ, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Πέλκας είχε χαμένο πέναλτι, αλλά ήταν ο άνθρωπος που έδωσε προβάδισμα στον Δικέφαλο του Βορρά, ωστόσο οι Ρώσοι ανέτρεψαν την κατάσταση με γκολ των Κλάεσον και Καμπελά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατηρεί πιθανότητες για πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να προηγηθεί από το 7ο λεπτό όταν ο Πέλκας βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Κράσνονταρ από το σημείο του πέναλτι. Η εκτέλεση δεν ήταν καλή και έτσι ο Σαφόνοφ έδιωξε τον κίνδυνο. Ο Πέλκας ήταν ο άνθρωπος που… διόρθωσε το λάθος του στο 32′ αφού μετά από ασίστ του Ζίβκοβιτς με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-0. Η Κράσνονταρ ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι στο 39′ με τον Κλάεσον. Ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία στο 68′ για να κάνει το 2-1, αλλά το σουτ του Ελ Κανοτυρί σταμάτησε στο δοκάρι του Σαφόνοφ. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 2-1 για τους γηπεδούχους, έπειτα από ασίστ του Μπεργκ και πλασέ του Καμπέλα προ κενής εστίας.