HomeSliderΔύσκολη αλλά σημαντική νίκη της ΑΕΛ

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη της ΑΕΛ

Πολύ δύσκολη νίκη για την ΑΕΛ αφού ο Εθνικός στάθηκε πολύ καλά στο Τσίρειο. Στους 18β ανέβηκε η ΑΕΛ, στους 8β και την τελευταία θέση έμεινε ο Εθνικός.

H ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και λίγο έλειψε να σκοράρει μόλις στο πρώτο λεπτό αλλά το σούτ του Τόρες δεν βρήκε στόχο. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Πηλέας με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και έγραψε την πρώτη τελική για τον Εθνικό.

Στο 14′ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία αφού ο Κ.Ηλία έδιωξε πάνω στην γραμμή την πισινή κεφαλιά του Μάζουρεκ. Στο 27′ ο Μιλιτσεάνου λίγο έλειψε να βάλει το πρώτο του γκολ με τα γαλαζοκίτρινα αλλά έστειλε την μπάλα άουτ από πάρα πολύ πλεονεκτική θέση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Εθνικού να χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μέγιερι να λέει μεγάλο όχι στο σούτ του Ντούρις.

Με αρκετές χαμένες ευκαιρίες οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος ήταν ο Εθνικός που μπήκε πιο δυνατά και στο 48′ ο Ντούρις δεν κατάφερε να νικήσει τον εξουδετερωμένο Μέγιερι χάνοντας έτσι μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα απάντησε η ΑΕΛ στην μεγάλη ευκαιρία του Ντούρις με δοκάρι του Ριέρα σε σουτ στην κίνηση.

Στη συνέχεια ήταν η ΑΕΛ που έλεγχε το παιχνίδι και προσπαθούσε να δημιουργήσει κίνδυνο για την εστία του Χριστοδούλου. Στο 75′ λοιπόν ο Σάντος σκόραρε μετά από επαναφορά σε δοκάρι του Μαρόσα αλλά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Το ΒΑΡ έλεγξέ την φάση και καταχύρωσε το γκολ έτσι η ΑΕΛ μπήκε μπροστά στο σκορ με 1-0.

thumbnail preview 6 3

Η ΑΕΛ προσπάθησε να διατηρήσει αυτό το πολύτιμο 1-0 και το έκανε μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ: Μέγιερι, Μαζάν, Τεξέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ, Τόρες (46΄Έουλερ) Παπαφώτης (70΄Ρέινολντς) Ανδρέου (46΄Ριέρα) Μιλιτσεάνου (70΄Μαρόσα) Τσέβοβιτς (84′ Αντωνίου)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Ντάβερβελντ, Ρέινολντς, Έουλερ, Ριέρα, Αντωνίου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Π.Αντωνίου, Μάιντεβατς, Μαρόσα.

Εθνικός Άχνας: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Κ.Ηλία (83΄Καρασάουσκς) Μ.Ηλία (61΄Ζάκπα) Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (67Ίωάννου) Ταράσοφς, Ντούρις.

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Καρασάουσκς, Παπακωνσταντίνου, Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Ιωάννου, Κυπριανού, Σαββίδης, Αγγελόπουλος, Κουμής, Ελουντού.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος