HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΔύο στο πρώτο ήταν αρκετά και νίκη για τον Απόλλωνα!

Δύο στο πρώτο ήταν αρκετά και νίκη για τον Απόλλωνα!

Με 2-0 νίκησε την Ομόνοια 29Μ ο Απόλλωνας. Στους 13β οι ”γαλάζιοι”, στους 2β οι φιλοξενούμενοι.

Το μάτς:

Στο 2′ ο Μπρόλ ήταν έτοιμος σε σουτ του Σάντος.

Οκτώ λεπτά μετά ο κίπερ της 29Μ ήταν και πάλι έτοιμος σε σουτ του Μπουαγκαρντ αυτή τη φορά.

Στο 21′ ο Μπουαγκάρντ από το ύψος του πέναλτι αστόχησε.

Εφτά λεπτά μετά ο Βέισμπεκ με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0!

Στο 45′ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Ντορεγκαράι και έκανε το 2-0!

Έτσι ο Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων.

Στο 51′ ο Λεούβενμπεργκ είπε όχι σε σουτ του Φιάκα!

Στο 59′ το σουτ του Σαγκάλ πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά μετά ο Απόλλων έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0. Αρχικά ο Μπουαγκάρντ είχε δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης, η κεφαλιά του Ντορεγκαράι έφυγε έξω, μετά την σέντρα του Σάντος.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας έκανε άριστη διαχείριση χωρίς να κινδυνέψει.

Στο 91′ μάλιστα μπορούσε να σκοράρει και 3ο γκολ αλλά ο Μπρόλ είπε όχι στον Μπολί.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβεμπεργκ, Βούρος, Λαμ, Ντ’ Αλμέιδα(63′ Κολ), Ζμέρχαλ, Ντορεγκαράι, Βέισμπεκ, Σάντος, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Μπουαγκάρντ

Στον πάγκο: Ελευθερίου, Δημητρίου, Σελεστίν, Ντουόντου, Μπαραχόνα, Αρτυματάς, Ντρόζντεκ, Μπολί, Κολ, Ντε Μάρκο

ΟΜΟΝΟΙΑ 29ΜΜπρολ, Ντεσλάντες, Γκαρσία, Φιάκας, Γουήλερ, Τρούγιτς, Ενέμ (66′ Καρμ), Ράμος, Χέιλεν, Φερνάντες, Κονομής (66′ Φερνάντες).

Στον πάγκο: Στρέζος, Ανδρέου, Φερνάντες, Κρουζ, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Πική, Ποντικός, Σαμπανάτζοβιτς, Καρπ, Παύλο, Μπέλα

Διαιτητής: Νικόλας Λιοτατής
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Π. Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου
VAR: Αντωνίου Μάριος