HomeΟΜΑΔΕΣΔόξαΔόξα: Σημαντική νίκη επί της Καρμιώτισσας

Δόξα: Σημαντική νίκη επί της Καρμιώτισσας

Σημαντική βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά νίκη επί της Καρμιώτισσας πέτυχε η Δόξα. Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε με 2-0 της αντιπάλου της, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος για το Β’ Γκρουπ.

Μόλις στο 10ο λεπτό η Δόξα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καστανάγια. Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 12ο λεπτό έκανε το 1-0. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Κώστα Σακκά, διπλασίασε τα τέρματά της.

Μετά από λάθος του Γκραντινάρου, ο Ασάντε με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-0.

Από το σημείο επίτευξης του 2ου γκολ της Δόξας μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν με σχετική ευκολία το υπέρ τους σκορ αφού η Καρμιώτισσα δεν τους απείλησε ουσιαστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Καρμιώτισσα προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για επίτευξη γκολ. Στο 55′ μετά από σέντρα του Ντούμπια, ο Κέρλα έδιωξε σε κόρνερ πριν προλάβει  Γκράβενμπερχ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ελ Αλουχί,  βρέθηκε σε θέση… βολής και έκανε το σουτ, ωστόσο, η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυνομένων και έφυγε σε κόρνερ.

Πέραν των δύο αυτών προϋποθέσεων, οι φιλοξενούμενοι και πάλι δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Μπένι (82′ Αντενόν), Ασαμόα, Ασάντε, Τρούγιτς (82′ Tιντζανί), Σαντίκ.

Καρμιώτισσα (Αλεξάντερ Κερζάκοφ): Σπόλιαριτς, Τζανακάκης, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Ντούμπια, Γκραντινάρου (46′ Τσέλουσκα), Γκαστανιάγα (72′ Koυλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ (46′ Νεοφύτου), Ελ Αλουχί, Ντούρις, Γκράβενμπερχ.

Σκόρερ: Σαντίκ (πεν.) 12′, Ασάντε 15′ / –

Κίτρινες: Ασαμόα, Σαντίκ / Γκραντινάρου, Χούμποτσαν

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Κατωκοπιά – Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης»

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος