HomeSliderΔόξα-ΑΕΛ 2-2 : Ισόπαλια στην Περιστερώνα και μαθηματικά στην Β΄ Κατηγορία οι γηπεδούχοι

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Δόξα και ΑΕΛ για την 12η αγωνιστική του Β΄ Γκρουπ στον αγώνα που έγινε στην Περιστερώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με στόχο να κρατήσουν μπάλα. Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ο Ασάντε στο 9ο λεπτό επιχείρησε το σουτ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Μεγάλη η 1η ευκαιρία της ΑΕΛ πιο συγκεκριμένα βρήκε το δοκάρι με τον Μεντόσα στο 13ο λεπτό. Στην συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού είχε τον έλεγχο του αγώνα με κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο του η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Νάμπι στο 56ο λεπτό, μετά την κάθετη πάσα του Τρούγιτς έκανε το διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Ισοφάριση στο 65ο λεπτό με τον Μακρή να κάνει το πλάσε στον αέρα με τον επιθετικό της ΑΕΛ να διαμορφώνει το 1-1. Χέρι του Κάνο στην περιοχή της ΑΕΛ , πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR, την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρούγιτς ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 2-1. Στο 96ο λεπτό ο Μίντσεβ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 το οποίο σκορ έστειλε και μαθηματικά την Δόξα στην Β΄Κατηγορία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Κύπρος Μούζουρος): Κυριάκου Π., Αντωνιάδης, Προβιδάκης, Πούριτς, Τραιτσέφσκι, Αλσέους, Ναμπί, Βελκόφσκι, Τρούγιτς, Ασάντε, Σαντίκ.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Κυριάκου Μ., Φραντζής, Σιλβέστρος, Μεντόγιεβιτς, Κάνο, Σέρνιτς, Μάρς, Μεντόζα, Μορέιρα, Θεμιστοκλέους, Μίντσεφ.

Σκόρερ: Ναμπί 55′, Τρούγιτς 87′ (πεν.) / Μακρής 64′, Μίντσεφ 90’+6

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Κατωκοπιάς – Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης»

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

Α’ Βοηθός: Κωμοδρόμος Ηράκλης