HomeSliderΔιπλό και ανεβαίνει το ΑΠΟΕΛ

Διπλό και ανεβαίνει το ΑΠΟΕΛ

Μεγάλης σημασίας νίκη για το ΑΠΟΕΛ στο ”Τσίρειο” όπου κατάφερε να νικήσει τον Άρη 0-1 με γκολ του Σόουζα. Στους  9β ανέβηκαν οι ”γαλαζοκίτρινοι” στους 13β έμειναν οι γηπεδούχοι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ”νεκρό” από πλευράς θεάματος και είδαμε ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετά μαρκαρίσματα. Στο 15′ ένα μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς μπορούσε να έχει καλύτερη κατάληξη ενώ έπρεπε να φτάσουμε στο 45+1 για να δούμε ξανά φάση όταν ο Καρώ με το κεφάλι δεν κατάφερε να βρει στόχο.

thumbnail preview 3 8

Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σόουζα στο 55′ να στέλνει την μπάλα ψηλά με το κεφάλι. Από κι και πέρα ο Άρης κέρδισε χώρο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα ο Σικόρσκι στο 66′ δεν βρήκε μπάλα εξ επαφής και 1 λεπτό αργότερα ο Στεπόνσκι φάτσα με τον Σκουφέτ έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και έχασε ακόμα δυο μεγάλες ευκαιρίες με Σικόρσκι στο 69′ και Πακέ στο 70′.

Αφού δεν κατάφερε να σκοράρει ο Άρης στο τρελό 10λεπτο που είχε, το έκανε το ΑΠΟΕΛ! Στο 72′ μετά από κόρνερ ο Σόουζα έπιασε το κεφάλι η μπάλα κτύπησε και σε αμυντικό και πήγε στα δίκτυα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους ”γαλαζοκίτρινους”.

thumbnail preview 9 7

Μετά το γκολ του το ΑΠΟΕΛ έκανε άψογη διαχείριση του σκόρ, η ομάδα δεν κινδύνεψε έτσι οι ”γαλαζοκίτρινοι” πανηγύρισαν μια σημαντικότατη νίκη!

Αρης (Λ.Λουκά:) Βανά, Μ.Γκαρθία (82′ Φράγκος), Σπόλιαριτς (57′ Πακέ), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσουκ (63′ Σικόρσκι), Σίλντενφελντ, Ρονκάλια (57′ Μουσούντα), Μπαμπίκα (82′ Μπράουν), Σιμιόν.

-Στον πάγκο οι Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ανδρέου, Φράγκος, Πακέ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Ματθαίου, Κορομά, Ιωσηφίδης.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή:) Σκουφέτ, Τσεμπάκ (13′ Θεοδώρου), Βινίσιους, Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Σόουζα, Λουντέμο, Ντονγκαλά (83′ Ντιαβαρά), Νατέλ (68′ Σατσιάς), Μάγκλιτσα (68′ Κβιλιτάια).

-Στον πάγκο οι Τσιλιγγίρης, Μιχαήλ, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Φενερίδης.

Κίτρινες: Γιαγκό, Βανά / Τσεμπάκ, Σάβιτς, Βινίσιους, Κβιλιτάια

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος