HomeΔΙΕΘΝΗΔέχτηκε το… δώρο της Τότεναμ, σάρωσε τη Νιούκαστλ και ξέφυγε στο +3 η Μάντσεστερ Σίτι!

Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της Premier League, ο τίτλος αρχίζει να βάφεται… γαλάζιος!

Η Μάντσεστερ Σίτι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την γκέλα της Λίβερπουλ ενάντια στην Τότεναμ και επικρατώντας 5-0 της Νιούκαστλ στο “Etihad” ξέφυγε στο +3 – βελτιώνοντας παράλληλα τη διαφορά τερμάτων της, καθώς πλέον έχει +68 έναντι +64 των “reds”.

Οι «πολίτες» δεν είχαν διάθεση για… δωράκια και προηγήθηκαν λίγο πριν το 20λεπτο.

Στο 19’ συγκεκριμένα, ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Κανσέλο με το κεφάλι.

Στο 38’ ήταν η σειρά του Λαπόρτ να σκοράρει, με τον Ισπανό αμυντικό να εκμεταλλεύεται την κακή αντίδραση του Ντουμπράβκα σε μακρινό σουτ του Γκουντογκάν για να κάνει το 2-0 και να δώσει… μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του.

Το ματς είχε πάρει τον δρόμο του, με τον Ρόδρι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντε Μπρόινε στο 61′ και τον Φόντεν να σκοράρει από κοντά για το 4-0 στο 90′.

Στις καθυστερήσεις ήρθε και το… κερασάκι στην τούρτα, με τον Στέρλινγκ να σημειώνει το δεύτερο τέρμα του με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έκαναν ζέσταμα με φανέλες που ανέγραφαν στην πλάτη τον αριθμό 10 καθώς και το όνομα του Σέρχιο Αγουέρο με πολλά όμικρον, θέλοντας να τιμήσουν τη μέρα που ο Αργεντινός είχε χαρίσει τον τίτλο στη Σίτι σε εκείνο το περίφημο 3-2 επί της ΚΠΡ ακριβώς δέκα χρόνια πριν.

Το “Aguerooooo” του Μάρτιν Τάιλερ έδωσε ασφαλώς, την έμπνευση!