HomeSliderΔέχθηκε πεντάρα η ΑΕΛ

Δέχθηκε πεντάρα η ΑΕΛ

Η προετοιμασία της ΑΕΛ στην Αυστρία, ολοκληρώθηκε με το φιλικό που έδωσε σήμερα η ομάδα απέναντι στην Αμστέντετ. Ο Ντούσαν Κέρκεζ έκανε αρκετές δοκιμές στο παιχνίδι της ομάδας του και φάνηκαν ξανά αρκετές αδυναμίες στην άμυνα. Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηε με 5-2.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΛ να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να προσεγγίσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Ένα σουτ του Έουλερ από το κέντρο του γηπέδου στο 22′ ήταν η καλύτερη στιγμή της λεμεσιανής ομάδας. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 27′ μετά από μακρινή μπαλιά που βρήκε αποδέκτη τον αντίπαλο επιθετικό εντός περιοχής και πλάσαρε σωστά τον Εβόρα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά. Πίεσε τον αντίπαλο και κατάφερε μετά από εκτέλεση φάουλ και φάση διαρκείας εντός περιοχής, να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μεντόγεβιτς. Στο 58′ έγινε το 2-1 και στο 62′ το 3-1 για τους αυστριακούς, για να έρθει στο 65′ ο Ρέινολντς να μειώσει σε 3-1.

Η Αμστέντετ βρήκε δύο γκολ από στημένες φάσεις στο 73′ και το 84′ και έτσι η ΑΕΛ δέχθηκε μια βαριά ήττα που σίγουρα δίνει την ευκαιρία σε όλους να δουλέψουν ώστε να βελτιώσουν τις αδυναμίες που παρουσιάστηκαν στην άμυνα σε όλα τα φιλικά παιχνίδια.

Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Πελέ ο οποίος μπήκε στο γήπεδο μαζί με τον Τσέποβιτς στο 63ο λεπτό.