HomeΔΙΕΘΝΗEuropa Conference LeagueConference League: Στα ημιτελικά Φιορεντίνα, Αλκμάαρ, Γουέστ Χαμ, Βασιλεία – Όσα έγιναν στα ματς

Η Βασιλεία έγινε η τελευταία ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League. Οι Ελβετοί νίκησαν στην παράταση 2-1 στην έδρα της Νις, παρότι είχαν βρεθεί με την… πλάτη στον τοίχο. Ο Λαμπόρντ έκανε το 1-0 στο 9’, με τον Ογκουστίν να ισοφαρίζει στο 86’ σε 1-1! Ο Άνταμς στο 8ο λεπτό της παράτασης έκανε το 1-2, που έδωσε την πρόκριση στη Βασιλεία.

Τα υπόλοιπα εισιτήρια τα είχαν ήδη εξασφαλίσει η Φιορεντίνα που δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λεχ Πόζναν αλλά προκρίθηκε, η Αλκμάαρ που με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Παυλίδη επικράτησε 2-0 της Άντερλεχτ και στα πέναλτι πέρασε στην επόμενη φάση, η Γουέστ Χαμ που επιβλήθηκε εύκολα 4-1 της Γάνδης.

Έτσι, στα ημιτελικά θα αναμετρηθούν η Βασιλεία με τη Φιορεντίνα και η Γουέστ Χαμ με την Αλκμάαρ, με τις αναμετρήσεις να πραγματοποιούνται 11 και 18 Μαϊου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League:

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3

(78΄ Σοτίλ, 99΄+2 Καστροβίλι – 9΄ Σόουζα, 65΄ πέν. Βέλντε, 69΄ Σόμπιεχ)

Α’ αγ. 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.)