HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ«Χρυσός» στη Σλοβενία ο Αντωνίου!

«Χρυσός» στη Σλοβενία ο Αντωνίου!

Ακόμη μια επιτυχία για το κυπριακό τζούντο. Ο πρωταθλητής μας Γιάννης  Αντωνίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Νέων κάτω των 21 χρόνων που διεξάχθηκε στη Σλοβανία, καθώς σημείωσε τρεις νίκες στην κατηγορία +100 κιλών. Η Ομοσπονδία, σε ανακοίνωσή της, συγχαίρει τον Αντωνίου για τη συγκεκριμένη επιτυχία.

Η Κύπρος συμμετείχε και στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Τζούντο, που ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή. Η αθλήτρια μας Έλια Κουτσόφτα κατάφερε να κερδίσει την αθλήτρια από την Βοσνία και να κατακτήσει την 9η θέση στα 52 κ. Στη συνέχεια, μετά από δύο δυνατούς αγώνες, έχασε στις λεπτομέρειες από την Βουλγάρα και την Τουρκάλα αθλήτρια.

Οι αθλητές μας Γιώργος Πετρου, Γιώργος Μιχαηλίδης και Θεόδωρος Καλογήρου έχασαν στον δεύτερο γύρο από Βούλγαρους και Βόσνιους αντιπάλους αντίστοιχα.

Ο Ανδρέας Λοΐζου κέρδισε στον πρώτο γύρο τον αθλητή από την Τουρκία και έχασε στον δεύτερο από Ελλαδίτη αντίπαλο. Τέλος οι Ιωσήφ Λαγός και Ευστάθιος Γιάγκου αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο.