HomeSliderΧρυσός και ασήμι στη Γαλλία!

Χρυσός και ασήμι στη Γαλλία!

Ο στίβος συνεχίζει να κρατά ψηλά τη σημαία της Κύπρου στις μεγάλες διοργανώσεις. Στην πρεμιέρα της 19ης Παγκόσμιας Γυμνασιάδας, που διεξάγεται στη Γαλλία, άρχισαν οι επιτυχίες και η συγκομιδή μεταλλίων από τους μαθητές – αθλητές μας. Την αρχή έκαναν οι κορυφαίες σφυροβόλοι του κόσμου, στην κατηγορία κάτω των 18 ετών, οι 16χρονες Βαλεντίνα Σάββα και Αιμιλία Κολοκοτρώνη, αφήνοντας στην τρίτη θέση τη συνομήλικη μεγάλη αντίπαλο τους Ουγγαρέζα Βίγιο Βιζκελέτι.

Η Σάββα έριξε τεράστια τέταρτη βολή στα 69.77μ., που είναι η κορυφαία αυτή τη στιγμή στον κόσμο και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, αφήνοντας δεύτερη την Κολοκοτρώνη, η οποία με 67.94μ. στην τρίτη της προσπάθεια έκανε ατομική επίδοση. Η Βιζκελέτι είχε ως καλύτερή της βολή τα 66.70μ. και έμεινε στην τρίτη θέση, με τα δύο κορίτσια μας να πανηγυρίζουν το 1-2.

Ο Μάριος Μακρής πρόσθεσε το δεύτερο αργυρό μετάλλιο στην κυπριακή συγκομιδή, έχοντας πολύ καλή παρουσία στη δισκοβολία. Η βολή του στα 55.78μ. στη δεύτερη προσπάθεια ήταν αρκετή για να τερματίσει δεύτερος, ενώ πρώτευσε ο Έλληνας Άγγελος Ματζουράνης (58.72μ.).

Το τρίτο μετάλλιο για την Κύπρο ήρθε χθες και ήταν, επίσης, αργυρό, από τη Σεσίλια Ανθία στη δισκοβολία κοριτσιών. Με βολή 46.74μ. στην τέταρτη προσπάθεια ξεπέρασε την Κινέζα Γιουάν Λίου (46.44μ.) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου, ενώ πρώτη ήταν η Γαλλίδα Μαρί – Ζοσέ Μποβέλ Λινακά (46.81μ.).

Στο μεταξύ, οι αθλητές και οι αθλήτριές μας που εξασφάλισαν συμμετοχή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, το οποίο θα διεξαχθεί στα Ιεροσόλυμα από τις 4 έως τις 7 Ιουλίου, αυξήθηκαν σε 16. Χθες εξασφάλισε συμμετοχή η Σταυριάνα Αδάμου στα 100μ. με εμπόδια, καθώς τερμάτισε 2η στην προκριματική σειρά της με χρόνο 14.00 και έπιασε το όριο, ενώ θα τρέξει αύριο Πέμπτη στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Ιωάννης Ανδρέου έτρεξε τα 400μ. σε 49.36, επιβεβαιώνοντας το όριο για το Ευρωπαϊκό Κ-18, τερματίζοντας τρίτος στη δεύτερη σειρά και προκρίθηκε στον τελικό, που θα διεξαχθεί μεθαύριο Παρασκευή.

Στα 110μ. με εμπόδια ο Χρίστος Οικονομίδης έτρεξε στην πρώτη από τις δύο προκριματικές σειρές και τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 14.14 που ήταν ο 7ος από τους 8 αθλητές που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους για τον τελικό της Πέμπτης. Ο νεαρός είχε εξασφαλισμένη θέση στο Ευρωπαϊκό. Τέλος, ο Ανδρέας Μαχαλλεκίδης προκρίθηκε στον τελικό του μήκους, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή, με τη 12η επίδοση στα προκριματικά (6.47μ.).