HomeSliderΧορταστικό θέαμα και αγωνία για Ματ

Χορταστικό θέαμα και αγωνία για Ματ

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο το φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, το οποίο έγινε στο «ΑΕΚ Αρένα». Τελικό αποτέλεσμα 3-3. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν πλούσιο θέαμα, έβγαλαν κάποια καλά στοιχεία αλλά και αδυναμίες, τις οποίες πρέπει να βελτιώσουν ενόψει και την έναρξης του πρωταθλήματος.

Ο Τρισκόφσκι αγωνίστηκε ως βασικός και έδειξε έτοιμος, αφού ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε το προηγούμενο διάστημα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ και αποθεώθηκε για ακόμα μια αφορά από τους φίλους της ομάδας κατά την έξοδό του από το γήπεδο.

Ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στο 27′ από το σημείο του πέναλτι. Την παράβαση κέρδισε ο Ματ Ντάρμπισιρ. Στο 31′ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε από κόντρα σε σέντρα που επιχείρησε ο Μανρίκε. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 65′ ο Μάντζης έκανε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ το 1-2 και ο Τρισκόφσκι ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά 10 λεπτά αργότερα. Η ΑΕΚ έψαξε τη νίκη και έδωσε όλες τις δυνάμεις επιθετικά. Σε μια επίθεση του Ολυμπιακού στο 88′, ο Γκουστάβο βρήκε τον τρόπο και σκόραρε από μακρινή απόσταση, αφού ο Μαρτίνες ήταν εκτός θέσης. Τελικά η ΑΕΚ ισοφάρισε με κεφαλιά του Ρομό και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-3.

Η μεγάλη αγωνία των φίλων της ΑΕΚ είναι για την κατάσταση του Ματ Ντάρμπισιρ. Ο Άγγλος επιθετικός αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο και φαίνεται ότι το πρόβλημα που τον ταλαιπωρεί είναι στο γόνατο.

Ο ποδοσφαιριστής αναμένεται να περάσει από εξετάσεις εντός του σαββατοκύριακου και θα διαφανεί η σοβαρότητα του τραύματός του. Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ θα παίξει με την Δόξα την ερχόμενη Παρασκευή 20 Αυγούστου στις 19:00 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός θα δώσει το δικό του παιχνίδι το Σάββατο 21/08 στις 21:00 με αντίπαλο τον Άρη στο Μακάρειο.