HomeΔΙΕΘΝΗChampions LeagueΤσάμπιονς Λιγκ: Χωρίς νικητή το Στουτγκάρδη-Σπάρτα Πράγας

Τσάμπιονς Λιγκ: Χωρίς νικητή το Στουτγκάρδη-Σπάρτα Πράγας

Χωρίς νικητή τελείωσε το Στουτγκάρδη-Σπάρτα Πράγας για την 2η αγωνιστική της League Phase του Uefa Champions League.

Στη «μονομαχία» της Γερμανίας η Στουτγκάρδη κατάφερε να ανοίξει πολύ νωρίς το σκορ. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Μίτελσταντ με μία υπέροχη σέντρα βρήκε στην κίνηση τον Μιγιότ, με τον νεαρό Γάλλο να καρφώνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα των Τσέχων.

Ακριβώς δύο λεπτά μετά η Στουτγκάρδη είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της με τον Λέβελινγκ να δοκιμάζει ένα συρτό σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα σε μία εκπληκτική επέμβαση στο 9ο λεπτό.

Η πρώτη αντίδραση της Σπάρτα Πράγας ήρθε στο 14’ με τον Βίτικ να επιχειρεί να ισοφαρίσει με κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε απευθείας άουτ. Το γκολ που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι ήρθε στο 32ο λεπτό από ένα τέλεια εκτελεσμένο φάουλ του Κέρινεν που έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Νιούμπελ για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν και πάλι το προβάδισμα, με την κορυφαία τους φάση να έρχεται στο 65ο λεπτό και πάλι με τον Μιγιότ. Όμως αυτή τη φορά το τελείωμα του 22χρονου να κόβεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.