HomeΔΙΕΘΝΗΧάρισμα στη Σίτι ο τίτλος!

Χάρισμα στη Σίτι ο τίτλος!

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ντέρμπι στο Λονδίνο, με τη Γιουνάιτεντ να βλέπει τη διαφορά από τη Σίτι να είναι στο -12, αλλά να διατηρεί το +6 από την 5η Τσέλσι.

Το ντέρμπι ανάμεσα στην Τσέλσι και τη Γιουνάιτεντ δεν είχε τέρματα και η ισοπαλία έκανε… χαρούμενη μόνο τη Σίτι!  Αλλωστε, οι «Κόκκινοι» έμειναν στο -12 από τους «Πολίτες, αλλά βρέθηκαν μόνοι στη 2η θέση διατήρησαν το +6 από τους Μπλε που είναι στην 5η θέση. Τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι εντός που ο Τούχελ κράτησε το μηδέν, ενώ ήταν το 5ο (!) 0-0 της Γιουνάιτεντ στα επτά φετινά ματς με τους Βig 6 (καμία νίκη). Αήττητη σε 20 εκτός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα η ομάδα του Σόλσκιερ.

Χωρίς φάσεις, παράπονα για πέναλτι η Γιουνάιτεντ

Tο πρώτο 45λεπτο στο Στάμφορντ Μπριτζ δεν είχε καλό ρυθμό, είχε εξαιρετική τακτική, ελάχιστες φάσεις, φουλ πίεση, αλλά και μια φάση που θα συζητηθεί αρκετά. Ηταν πέναλτι το χέρι του Χάντσον Οντόι; Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και είχε στο πρώτο τέταρτο κατοχή 70%. Κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, ήλεγχε το ματς, έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή χάρη στην εξαιρετική πίεση της, ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω. Στο 16ο λεπτό πάντως είχαμε τη φάση που έφερε αρκετή συζήτηση. Επειτα το φάουλ του Ράσφορντ και την επέμβαση του Μεντί, ο Οντόι φέρεται να πήρε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Ατγουελ χρειάστηκε να δει από κοντά τη φάση για να αποφασίσει πως δεν υπάρχει παράβαση. Η Μάντσεστερ ισορρόπησε, αλλά οι Λονδρέζοι είχαν την πρώτη καλή φάση, όταν το σουτ του Οντόι πέρασε μόλις άουτ. Το ντέρμπι δεν είχε ρυθμό, οι δυο ομάδες πίεζαν ψηλά δυσκολεύοντας έτσι αρκετά το δημιουργικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν για δεύτερη φορά στο ματς, όταν στο 36′ από υπέροχη πάσα του Οντόι, ο Ζιρού δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Καλύτερο ματς, αλλά στο μηδέν το ντέρμπι!

Η Τσέλσι μπήκε πιο ορεξάτη στην επανάληψη και στο 49’ είχε τη μεγαλύτερη φάση! Ο Ντε Χέα είχε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Ζίγιεχ, ενώ στη συνέχεια ο Σο είχε απίθανη προβολή στο σουτ του Τζέιμς. Η Μάντσεστερ έπειτα το πρώτο κακό τέταρτο ισορρόπησε και στο 60’ είχε την πρώτη (!) ευκαιρία της, με τη σουτάρα του Γκρίνγουντ να περνά μόλις άουτ. Οι δυο ομάδες είχαν μεγαλύτερη διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο, το παιχνίδι άνοιξε και η Μάντσεστερ είχε ακόμα μια ευκαιρία, αλλά ο Φρεντ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Τούχελ πέρασε Πούλισικ, Βέρνερ στο ματς, η Τσέλσι ήταν πιο επιθετική, αλλά ο Λίντελοφ όταν χρειάστηκε ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν.

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Τσίλγουελ, Κόβασιτς, Καντέ, Ζίγιεχ (78΄Βέρνερ), Μάουντ, Ζιρού (65′ Πούλισικ), Οντόι (46′ Τζέιμς)

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάρι, Σο, Μπισάκα, Φρεντ, Μπρούνο, Τζέιμς, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (79′ Μαρσιάλ)