HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΧάντμπολ: Σπουδαίο «διπλό» του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου

Χάντμπολ: Σπουδαίο «διπλό» του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου

Mε θρίαμβο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου σημαδεύτηκε η πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ, καθώς επικράτησε του Παρνασσού Στροβόλου με 26-25 στην Αίθουσα «Κυριάκος Πίσσης» στο ντέρμπι. Με νίκη άρχισαν τις υποχρεώσεις τους η Ανόρθωση, το ΑΠΟΕΛ και η Ε.Ν. Αγίας Βαρβάρας.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο έκανε την ανατροπή (σ.σ. έχανε με 14-13 στο πρώτο ημίχρονο) στον Στρόβολο και έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα. Για την ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Χιώνης, ενώ άλλα πέντε πρόσθεσε ο Αναγνωστόπουλος. Για τον Παρνασσό ο Ανδρέας Χατζησάββας σημείωσε έξι γκολ και ο Νικόλας Καρκαλάτος πέντε.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την προσπάθεια για διατήρηση των κεκτημένων η Ανόρθωση, που επιβάλλοντας τον ρυθμό της από το πρώτο ημίχρονο (23-9) επικράτησε στο «Σωτήρειο» Αθλητικό Κέντρο Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 42-19, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της πρεμιέρας την Κυριακή (6/10). Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ο Ελευθέριος Σειρεκίδης, ο οποίος πέτυχε 11 τέρματα. Από πλευράς φιλοξενούμενων πρώτος σκόρερ με επτά γκολ ήταν ο Στέφανος Μελισσάς.

Στο ίδιο γήπεδο το ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Προοδευτικό με 29-22. Το ημίχρονο έληξε στο ισόπαλο 14-14 με την ομάδα του Μαρκίδη να κάνει τη διαφορά στο β’ μέρος με επιμέρους σκορ 15-8. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νταβιντέ Λαζάριν με πέντε γκολ, με τον Χαράλαμπο Σοφοκλέους των φιλοξενουμένων να πετυχαίνει επτά.

Τέλος, στο Λύκειο Αραδίππου η Ένωση Νέων Αγίας Βαρβάρας επικράτησε με 26 – 25 του τοπικού Α.Ο. Αραδίππου (ημίχρονο 11-13 για τους φιλοξενούμενους), με τον Πέτρο Πούπα των νικητών να σκοράρει έξι τέρματα. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους και του αγώνα ήταν ο Σοφόκλη Πιερή Μιχαήλ με οκτώ γκολ.