HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΧάντμπολ: Πρώτο βήμα πρόκρισης για την «Κυρία» (Βίντεο)

Χάντμπολ: Πρώτο βήμα πρόκρισης για την «Κυρία» (Βίντεο)

Σημαντικό προβάδισμα για πρόκρισή της πήρε η Sabbianco Ανόρθωση κερδίζοντας με 30-24 στο πρώτο σκέλος των αναμετρήσεων του δεύτερου προκριματικού γύρου του EHF European Cup 2024-25 τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης.

H «Κυρία» ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε υπέρ της 15-13. Στα αρχικά στάδια του δεύτερου μέρους υπήρχε εναλλαγή στο σκορ, ενώ δέκα λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης υπήρχε απόλυτη ισορροπία.

Ακολούθως η ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη ευτύχησε να κάνει αποδοτικές άμυνες και εξαιρετικές επιθέσεις που της έδωσαν τη νίκη με 30-24.

Οι Ελευθέριος Σειρεκίδης και Τζούρο Μούγιτς με έξι γκολ ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας της Αμμοχώστου, ενώ θεαματική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας Χριστόφορος Νούνγκοβιτς που είχε σημαντικές αποκρούσεις. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Γρηγόριος Ιωάννου του ΠΑΟΚ.

Πριν την αναμέτρηση τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή για τον οπαδό της Ανόρθωσης Γιώργο Κοντεάτη και τον οπαδό του ΠΑΟΚ Νάσο Κωνσταντίνου.

H ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, στις 20:00 στο «Κίτιον».

Sabbianco Aνόρθωση (Μάριος Ευσταθιάδης): Νούνγκοβιτς, Κωστακίδης 3, Γουργούμης, Λεωνίδου, Μπακατσέλος, Ι. Αργυρού 4, Μπέζερ, Καμπάρ, Τσαναξίδης 2, Αντάμοβιτς 3, Μούντιτς 4, Καϊμακάμης 2, Χαραλάμπους, Μούγιτς 6, Φέσιας, Σεϊρεκίδης 6

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Γκιγκόφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης, Ιωάννου 7, Κουκμίσης Κ. 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Κουκμίσης Ν. 2, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 2.