HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΜπάσκετ: Σπουδαίο «διπλό» του ΑΠΟΠ

Μπάσκετ: Σπουδαίο «διπλό» του ΑΠΟΠ

Ο ΑΠΟΠ έφυγε με «διπλό» από την αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία», καθώς επικράτησε της ΕΘΑ Έγκωμης με 82-73 σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Ήταν το δεύτερο «ροζ φύλλο αγώνα» για την παφιακή ομάδα, που έφτασε στους 10 βαθμούς και είναι στην 8η θέση μαζί με την Ομόνοια, ενώ πλησίασε την χθεσινή του αντίπαλο στον 1 βαθμό.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Τρίστιν Γουάλεϊ με 17 πόντους (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Η διαφορά μέχρι το 8′ ήταν πολύ μικρή, με την ΕΘΑ να μειώνει με τον Γιούινγκ σε 19-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό με τρίποντο του Τρίστιν στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου (18-28). Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΠ συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και δημιούργησε διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (32-49).

Στο 3ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο και ολοκληρώθηκε χωρίς να αλλάξουν οι ισορροπίες, με την ομάδα της Πάφου να προηγείται με 76-50. Η ΕΘΑ εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των αντιπάλων στην τελευταία περίοδο και έκανε υπερπροσπάθεια για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη μείωσε τη διαφορά σε 5 πόντους (72-77), όμως έμεινε από δυνάμεις.