HomeΔΙΕΘΝΗΑυτήν τη ματσάρα δεν γινόταν να τη χάσει ούτε η Σίτι, ούτε η Λίβερπουλ! (Βίντεο)

Μία ακόμη λαμπρή ποδοσφαιρική παράσταση μας χάρισαν Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ, που έμειναν στο 2-2 στο “Etihad”.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν δις όμως οι “reds” βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να παραμένει έτσι στο +1 από εκείνη του Γιούργκεν Κλοπ και το θρίλερ του τίτλου στην Premier League να συνεχίζεται για τις επτά εναπομείνασες αγωνιστικές.

Στο μυαλό του κόουτς

Με το… πατροπαράδοτο 4-3-3 πορεύτηκαν τόσο ο Πεπ Γκουαρδιόλα, όσο και ο Γιούργκεν Κλοπ.

Ο Ισπανός τεχνικός επέλεξε τον Έντερσον στην εστία και τους Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο στην άμυνα, πίσω από Σίλβα, Ρόδρι και Ντε Μπρόινε.

Σέντερ φορ ο Ζεσούς, με Φόντεν στα δεξιά και Στέρλινγκ στα αριστερά.

Οι “reds” από την άλλη παρατάχθηκαν με τον Άλισον κάτω από τα δοκάρια και τους Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ και Ρόμπερτσον στην άμυνα.

Αμετακίνητοι στα χαφ οι Χέντερσον Φαμπίνιο και Τιάγκο, με τον Ζότα μπροστά και τους Σαλάχ-Μανέ στα άκρα. Στον πάγκο έμεινε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Κώστας Τσιμίκας.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και απείλησαν στο 5’, όταν ο Στέρλινγκ βγήκε τετ α τετ με τον Άλισον αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Ωστόσο, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντε Μπρόινε έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μάτιπ και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, με τους «πολίτες» να φτάνουν έτσι στο 1-0.

Μία ασυνεννοησία Άλισον και Φαν Ντάικ στο 9’ πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους παίκτες της Σίτι, με τους “reds” να καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα! Ο Ρόμπερτσον σέντραρε ωραία από τα αριστερά, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ κατέβασε και ο Ζότα εκτέλεσε από κοντά, με τη Λίβερπουλ να φτάνει στην ισοφάριση.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων επέστρεψε άμεσα στη Σίτι, με τον Ζεσούς να σουτάρει πάνω στον Άλισον στο 16’ και τον Στόουνς να μην προλαβαίνει μετά από κεφαλιά του Ρόδρι στο 24’. Ένα λεπτό νωρίτερα πάντως, ο Έντερσον είχε αγγίξει ένα απίθανο αυτογκόλ, διώχνοντας τελικά την μπάλα προτού εκείνη περάσει την γραμμή.

Μία υπέροχη ενέργεια του Κανσέλο έφερε σε πλεονεκτική θέση τον Ντε Μπρόινε όμως το σουτ του πέρασε άουτ (29’), ενώ και η προσπάθεια του Πορτογάλου στο 36’ βγήκε κόρνερ.

Λίγο αργότερα, στο 37’, ήρθε το δεύτερο γκολ για τη Σίτι, με τον Ζεσούς να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων μετά από μαγική σέντρα του Κανσέλο, για να προλάβει τον Άλισον και να κάνει το 2-1.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο… αλλά από την ανάποδη!

Μέσα σε 46 δευτερόλεπτα, η Λίβερπουλ έφτασε στο 2-2, με τον Σαλάχ να περνάει την μπαλιά-τρύπα στον Μανέ και εκείνος να ευστοχεί στο τετ α τετ με τον Έντερσον.
Η ορμητικότητα των φιλοξενούμενων έφερε και νέα μεγάλη φάση στο 52’, ωστόσο ο Ζότα ηττήθηκε από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, με τη Σίτι να εξισορροπεί εν συνεχεία την κατάσταση.

Μία εντυπωσιακή ενέργεια του Ζεσούς στο 61’ σταμάτησε στα πόδια του Φαν Ντάικ, με τον Στέρλινγκ να σκοράρει τέσσερα λεπτά αργότερα αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

Ένα σουτ του Σαλάχ στο 71’ κόντραρε και πέρασε έξω, με τον Άντονι Τέιλορ να μην βλέπει την κόντρα και να δίνει άουτ, κατάληξη που –όντως- ήρθε και σε προσπάθεια του Ζεσούς ένα λεπτό αργότερα.

Οι φάσεις λιγόστευαν όσο φτάναμε στο τέλος, κυρίως λόγω κούρασης και όχι επειδή οι δύο αντίπαλοι έριξαν ρυθμούς.

Στο 90′, ο Μαχρέζ είχε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο δεξί δοκάρι του Άλισον, με τον ίδιο παίκτη να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από πλεονεκτική θέση.

MVP: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κέβιν Ντε Μπρόινε, που εκτός του γκολ που πέτυχε και με το οποίο άνοιξε το σκορ, είχε αρκετές καλές μεταβιβάσεις – μεταξύ των οποίων και αυτή που απέτυχε να μετουσιώσει σε γκολ ο Μαχρέζ στις καθυστερήσεις.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Στέρλινγκ (75’ Μαχρέζ), Ζέσους (83’ Γκρίλις).

Στον πάγκο: Στέφεν, Λάβια, ΜακΑτί, Άκε, Γκουντογκάν, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (78’ Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Ζότα (70’ Ντίας), Μανέ (84’ Φιρμίνο).

Στον πάγκο: Κέλεχερ, Κονατέ, Τσιμίκας, Γκόμες, Τζόουνς, Μίλνερ.