HomeΔΙΕΘΝΗAΥΤΗ είναι Λίβερπουλ ! Τρίμπαλο στο Έμιρεϊτς και -2 ! (Βίντεο)

AΥΤΗ είναι Λίβερπουλ ! Τρίμπαλο στο Έμιρεϊτς και -2 ! (Βίντεο)

Η Λίβερπουλ χάρη σε γκολ των Ζότα και Σαλάχ επικράτησε εύκολα (0-3) επί της Άρσεναλ στο ντέρμπι των… απογοητευμένων της Premier League και πήγε στο -2 από την 4η θέση.

Είναι η μονομαχία με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία της Premier League. Αν και σήμερα το πρώτο μέρος ήταν απογοητευτικό, η άμυνα της Άρσεναλ ήταν πολύ χειρότερη και έτσι η Λίβερπουλ έφυγε με εύκολο διπλό (0-3) από το βόρειο Λονδίνο.

Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε το τρομερό 5-2 της Γουέστ Μπρομ επί της Τσέλσι και πλέον βρίσκεται στο -2 από την 4η θέση καθώς ο Ντιόγκο Ζότα με το που μπήκε στο παιχνίδι έκανε αυτό που οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν στο πρώτο μέρος και οι «κόκκινοι» κοιτάνε πλέον το μεγάλο παιχνίδι με την Ρεάλ Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Κλοπ είχε την κατοχή, ωστόσο μέτρησε μόλις μία καλή ευκαιρία με το σουτ του Μίλνερ να φεύγει εκτός στο 35ο λεπτό, ενώ η Άρσεναλ είχε μια ευκαιρία στον στόχο που ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 61′ ο Ντιόγκο Ζότα μπήκε στην αναμέτρηση και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε με την εθνική του ομάδα. Τρία λεπτά μετά ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά, ενώ ο Σαλάχ σφράγισε το τρίποντο μετά από λάθος της άμυνας της Άρσεναλ 0-2 στο 68′.

Μάλιστα ο Ζότα έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς οκτώ λεπτά πριν το φινάλε μετά έπειτα από ασίστ του Μανέ έγραψε το τελικό 3-0 στο Emirates και έφτασε τις 3 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.