HomeΔΙΕΘΝΗAustralian Open: Στα ημιτελικά ο Χατσάνοφ, περιμένει Τσιτσιπά ή Λεχέτσκα

Australian Open: Στα ημιτελικά ο Χατσάνοφ, περιμένει Τσιτσιπά ή Λεχέτσκα

Ο Κάρεν Χατσάνοφ είναι ο πρώτος τενίστας που εξασφαλίζει τη συμμετοχή του στα ημιτελικά του Australian Open, αφού ο Σεμπάστιαν Κόρντα αποσύρθηκε κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ.

Έτσι, το Νο20 της παγκόσμιας κατάταξης συνέχισε την εξαιρετική του παρουσία στη Μελβούρνη αλλά και στα Majors τουρνουά αφού αυτός είναι ο δεύτερος διαδοχικός σε Grand Slam, μετά το US Open 2022.

Ο πολύ σταθερός Χατσάνοφ ήταν μπροστά στο σκορ με 7-6(5), 6-3, 3-0 όταν ο αντίπαλός του εγκατέλειψε τη μάχη, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού στον καρπό από το ξεκίνημα του 2ου σετ.

Ο Χατσάνοφ περιμένει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά με το Γίρι Λεχέτσκα στους “4” της Αυστραλίας (περίπου στις 12:00, Eurosport).

O Χατσάνοφ έκανε ένα σερί 7-0 games από το 2-3 του 2ου σετ, εκμεταλλευόμενος το πρόβλημα τραυματισμού του Κόρντα, με τον 21χρονο Αμερικανό να μην ολοκληρώνει το ματς με τον τρόπο που θα ήθελε, στην πρώτη του παρουσία σε προημιτελική φάση Grand Slam διοργάνωσης.

Ο 26χρονος Ρώσος απέτυχε να σερβίρει στο 5-4 του εναρκτήριου σετ για το προβάδισμα στο σκορ, όμως ανασυντάχθηκε στο tie break και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Στο 2ο σετ, ο Χατσάνοφ εκμεταλλεύτηκε το προβληματικό σερβίς του Κόρντα, απόρροια των ενοχλήσεων στον καρπό και με δύο σερί breaks, έφτασε στο 6-3.

Ο Κόρντα φαινόταν ανήμπορος στη Rod Laver Arena και μετά από ιατρικό time out και τρία games στο 3ο σετ, αποφάσισε να εγκαταλείψει ολοκληρώνοντας άδοξα ένα σπουδαίο Australian Open που περιλάμβανε νίκες επί των Μεντβέντεφ και Χουρκάτς σε 3ο και 4ο γύρο.

ΠΗΓΗ: Tennis24