HomeΔΙΕΘΝΗΑστον Βίλα - Μπράιτον 1-2: Μεγάλο διπλό οι «Γλάροι»

Αστον Βίλα – Μπράιτον 1-2: Μεγάλο διπλό οι «Γλάροι»

Η Μπράιτον πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Villa Park, αφού επικράτησε της Άστον Βίλα με 2-1. Πολλά παράπονα οι γηπεδούχοι για πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Εξαιρετικό ματς στο Μπέρμιγχαμ, με τη Μπράιτον να παίρνει μεγάλο διπλό επί της Άστον Βίλα με 2-1 και παράλληλα βαθμολογική ανάσα. Οι «Γλάροι» έχοντας ουσία στο παιχνίδι τους πήραν αυτό που ήθελαν κι έφτασαν τους εννέα βαθμούς.

Πολλά παράπονα από τους «Βίλανς» για πέναλτι που δεν δόθηκε στις καθυστερήσεις. Η Μπράιτον μπήκε δυνατά, πίεσε και στο 12ο λεπτό από πάσα του Λαλάνα, ο Ουέλμπεκ πέτυχε το πρώτο γκολ με τη φανέλα των «Γλάρων». Η Βίλα αντέδρασε, πίεσε και στο 18′ ο Τρεζεγκέ έχασε την ευκαιρία της χρονιάς! Στο 47′ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με σκόρερ τον Κόνσα.

Ωστόσο, εννέα λεπτά αργότερα από ασίστ του Γκρος ο Μαρτς διαμόρφωσε το 2-1. O Λάμπτεϊ στο 91΄ αποβλήθηκε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ολιβερ έδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Τρεζεγκέ από τον Μαρτς. Ωστόσο, ο Βρετανός ρέφερι είδε τη φάση στο VAR και πήρε πίσω την απόφασή του.