HomeSliderΆρης-Πάφος FC: Ματσάρα που δεν ανέδειξε νικητή

Άρης-Πάφος FC: Ματσάρα που δεν ανέδειξε νικητή

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Άρη και Πάφο τα είχε όλα. Τέσσερα γκολ, τρία δοκάρια και αρκετές καλές ευκαιρίες, ήταν το σκηνικό που συνέθεσε το καλύτερο παιχνίδι της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου στο πρωτάθλημα Cyta. Μπέγκτσον και Κακόριν έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στον Άρη, ωστόσο η αήττητη Πάφος έδωσε συνέχεια σε αυτό το σερί αφού είχε ισάριθμες απαντήσεις. Αρχικά με τον Μεσάρτ και στη συνέχεια με τον Ζάιρο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο και η μπάλα κυλούσε αρκετά γρήγορα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Όσο περνούσε η ώρα ο Άρης ανέβαζε την απόδοσή του και η Πάφος αρκέστηκε να αμύνεται για να μην επιτρέψει παραβίαση της εστίας της. Οι ποδοσφαιριστές του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε πολύ καλές ευκαιρίες, με τον Άντος και τα δοκάρια να στερούν το γκολ από την ομάδα της Λεμεσού. Ο τερματοφύλακας της Πάφου είχε 2-3 πολύ καλές αποκρούσεις στο πρώτη ημίχρονο, ενώ η «ελαφρά ταξιαρχία» είχε δύο δοκάρια σε αυτό το διάστημα.

SAK 2873

Σε μια φάση διαρκείας στο 31′ και αφού χρειάστηκε να γίνει σημαντική απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Πάφου σε σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Μπαμπίκα έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μπέγκτσον δύο λεπτά αργότερα σε μια εξαιρετική ενέργεια από τον ποδοσφαιριστή του Άρη, η οποία δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον ίδιο.

Λίγες ήταν οι στιγμές που βρήκε η Πάφος για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο η ομάδα του Μπεργκ προσπάθησε σε αρκετές περιπτώσεις να βγει στην κόντρα επίθεση. Κάποιες λανθασμένες αποφάσεις των παικτών της, δεν της επέτρεψαν να γίνει απειλητική προς την εστία του Βανά Άλβες.

Ότι δεν είχε το πρώτο ημίχρονο, το είχε το δεύτερο και μάλιστα από πολύ νωρίς. Ο Άρης εξαργύρωσε την καλή του εμφάνιση και ο Μέγκτσον άνοιξε το σκορ στο 48′, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μαγιαμπέλα από δεξιά. Η Πάφος ισοφάρισε σχετικά νωρίς, με τον Μπεσάρτ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Βανά Άλβες στο 55′ και με ψηλοκρεμαστό σουτ σκόραρε για την Πάφο.

SAK 3330

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και ο Άρης ζήτησε πέναλτι στο 62′ για χέρι του Κβίντα εντός περιοχής. Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή ζήτησε από τον Μενέλαο Αντωνίου να εξετάσει τη φάση στο VAR και ο διαιτητής έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Ο Κακόριν στο 63′ βρέθηκε απέναντι από τον Άντος και δεν αστόχησε. Έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Άρη και αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στο οποίο η Πάφος δέχθηκε περισσότερα από ένα γκολ.

Στο 72ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Άρη, Αλεξέι Σπιλέφσκι, ενώ δύο λεπτά αργότερα επέστρεψε στη δράση ο Ζάιρο, ο οποίος πήρε τη θέση του Όνι Βαλακάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, βρήκε τον τρόπο προς τα δίχτυα με πλάγιο σουτ και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

IMG 4574

ΆΡΗΣ: Άλβες, Μποακί, Μπέγκτσον (83′ Στεπίνσκι), Μπράουν, Γιαγκό (83′ Καζού), Μαγιαμπέλα, Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (69′ Ντζαβέ), Κακόριν (70′ Γκομίς)

ΠΑΦΟΣ FC: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ικόκο, Μπεσάρτ (88′ Χέσταντ), Ζουνίνιο Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (74′ Ζάιρο), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Σκόρερ: 48′ Μπέγκτσον, 63′ Κακόριν / 55′ Μπεσάρτ, 78′ Ζάιρο

Κίτρινες: Σόκε, Κακόριν / Ικόκο, Κανέ

Κόκκινες:

Διαιτητές: Μενέλαος Αντωνίου (Όμηρος Τζιωρτζής, Κυριάκος Σωκράτους) VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου