HomeΟΜΑΔΕΣΆρης ΛεμεσούΆρης: Νίκησε την Ομόνοια 29Μ και έκανε το 2/2

Άρης: Νίκησε την Ομόνοια 29Μ και έκανε το 2/2

Ο Άρης επικράτησε με σκορ 1-0 της Ομόνοιας 29Μ στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκανε το δύο στα δύο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Ομόνοια 29Μ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο 3ο, 60 και 10ο λεπτό δημιούργησε προϋποθέσεις για την επίτευξη γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρει.

Ακολούθως ο Άρης ”ισορρόπησε” το παιχνίδι και στο 33ο λεπτό είχε ευκαιρία με το εκτός περιοχής σουτ του Μαγιαμπέλα το οποίο όμως ήταν άστοχο. Στι 41′ η λεμεσιαή ομάδα είχε άλλη μια ευκαιρία με το σουτ του Κορέια από αριστέρα το οποίος ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και στο 53′ είχε καλή προϋποθέση όταν μετά από κεφαλιά από τον Μπένγκτσον ο Κβιλιτάια πήγε να γίνει να επικίνδυνος αλλά τον πρόλαβε ο Στρέζος.

Είκοσι λεπτά αργότερα, η ”ελαφρά ταξιαρχία” είχε άλλη μια ευκαιρία με την κεφαλιά του Στρούσκι αυτή την φορά. η οποία όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο Άρης κατάφερε να σκοράρει στο 78′ έπειτα από κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στρουσκι, για το 1-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι):  Άλβες, Γιαγκό (76′ Μποακί), Γκόλντσον, Ουρόσεβιτς, Κορέια, Νίκολιτς (76′ Σαρφό), Στρούσκι, Μαγιαμπέλα (60′ Σεμέδο), Μπένγκτσον, Κακόριν (34′ Κβιλιτάια), Σαβό (60′ Γκομίς).

Ομόνοια 29Μ (Γιώργος Πετράκης): Στρέζος, Ντεσλάντς, Ανδρέου (81′ Ποντικός), Γκαρσία, Πική (67′ Ράμος), Φιάκας (81′ Αρτεμίου), Ψάλτης (81′ Παύλου), Γουήλερ, Καρπ, Ρ. Φερνάντες, Τρούγιτς.

Σκόρερ: Κβιλιτάια 77′ / –

Κίτρινες: Στρούσκι, Μπένγκτσον, Γκομίς / Ρ. Φερνάντες, Ντεσλάντς, Φιάκας, Γουίλερ, Γκαρσία

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος