HomeΟΜΑΔΕΣΆρης ΛεμεσούΆρης: Μπορεί να προκριθεί και το απέδειξε

Άρης: Μπορεί να προκριθεί και το απέδειξε

Ο Άρης μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 στην Μπρατισλάβα από τη Σλόβαν στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο έδειξε ότι μπορεί να προκριθεί.

Το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε μια μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, εξού και το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ακολούθως στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε και πάλι «χλιαρά», με αποτέλεσμα να δεχτεί και δεύτερο γκολ. Με το πέρασμα όμως του χρόνου ο Άρης «ξύπνησε», ενέτεινε τον αγωνιστικό του ρυθμό και βρήκε το γκολ.

Παρά την ήττα λοιπόν, οι «πράσινοι» έδειξαν (ειδικά με την παρουσία τους από το 60ό λεπτό και μετά) ότι μπορούν να προκριθούν στον επαναληπτικό στη Λεμεσό.

Είναι γεγονός πως ο Άρης έχει την ποιότητα για να το κάνει και είναι αποφασισμένος να το πράξει. Για να επιτευχθεί, ωστόσο, κάτι τέτοιο, η λεμεσιανή ομάδα πρέπει να διορθώσει και αρκετά στοιχεία σε σχέση με το προηγούμενο της παιχνίδι.

Δύο τέτοια χαρακτηριστικά στοιχεία ήταν η παρουσία αρκετών κενών στον μεσοαμυντικό χώρο, τα οποία η Σλόβαν σε αρκετές περιπτώσεις εκμεταλλεύτηκε. Επιπλέον, ο… γνωστός καταιγιστικός αγωνιστικός ρυθμός της ομάδας ήρθε μετά το 60ό λεπτό και αφότου βρισκόταν πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.