HomeSliderΑργυρός ο Πουρσανίδης, Χάλκινη η Αντωνίου

Αργυρός ο Πουρσανίδης, Χάλκινη η Αντωνίου

Συνεχίζονται οι επιτυχίες για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν. Αυτή τη φορά η αποστολή μας κατέκτησε αργυρό μετάλλιο στην σφυροβολία του στίβου με τον Αλέξανδρο Πουρσανίδη, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος με βολή στα 73.71. Επίσης αυτή η βολή αποτελεί και την καλύτερη του επίδοση τη φετινή χρονιά. Πρώτος τερμάτισε ο Τούρκος Μπαλτατσί με βολή 74.34 και τρίτος ο Ιταλός Ολιβιέρι με βολή 72.18.

Ρεκόρ μεταλλίων στους Μεσογειακούς Αγώνες
Με αυτό το μετάλλιο φτάσαμε στα εννέα στους αγώνες του Οράν και μέχρι στιγμής αποτελεί ρεκόρ μεταλλίων για όλους τους Μεσογειακούς Αγώνες που συμμετείχαμε.

Ακόμη μία επιτυχία για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν. Αυτή τη φορά η αποστολή μας κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο με την Κάλια Αντωνίου στα 50 μέτρα ελεύθερο στο κολύμπι Γυναικών, καθώς η αθλήτρια μας τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 25.06, με διαφορά πέντε χιλιοστά του δευτερολέπτου από την 2η Σλοβένα Κλάνκαρ (25.01), ενώ πρώτη τερμάτισε η Ισπανίδια Κάμπο με χρόνο 24.97.

Επίσης στον τελικό προκρίθηκε και η Άννα Χατζηλοΐζου, η οποία τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 25.55.

Oι δύο αθλήτριες μας συμμετείχαν στα προκριματικά στη δεύτερη σειρά, με την Κάλια να τερματίζει στην πρώτη θέση και η Άννα στην τρίτη.

Μετάλλιο στην κολύμβηση μετά από 13 χρόνια
Από τους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα το 2009 στην Ιταλία έχει να πάρει μετάλλιο στην κολύμβηση η αποστολή μας. Έτσι το χάλκινο μετάλλιο της Κάλιας στην κολύμβηση είναι το πρώτο μετά από 13 χρόνια. Τότε στην Ιταλία κατέκτησε χρυσό μετάλλιο η Αναστασία Χριστοφόρου στα 50 μέτρα πρόσθιο.

Αποκλεισμός στο ανδρικό
Στα 100 μέτρα ύπτιο στους άνδρες δεν τα καταφέραμε και αποκλειστήκαμε, με τους Σοφοκλή Μούγη και Φίλιππο Ιακωβίδη να σημειώνουν χρόνο τερματισμού 58.01 και 58.19, τερματίζοντας στην 16η και 17η θέση αντίστοιχα. Οι δύο αθλήτριες συμμετείχαν στην τρίτη σειρα των προκριματικών, πραγματοποίησαν το καλύτερο τους, όμως δεν κατάφεραν να περάσουν στον τελικό.

Στην 5η θέση ο Αμήν!
Επίσης το πρωΐ είχαμε δράση στον ημιμαραθώνιο, με τον αθλητή μας Αμήν Καττίρι να τερματίζει στην 5η θέση με χρόνο 1:06:18.