HomeApp Push NotificationΑπόλλωνας: Τεράστια προσπάθεια αλλά ''λύγισε'' στα πέναλτι - Συνεχίζει στο Conference League

Απόλλωνας: Τεράστια προσπάθεια αλλά ”λύγισε” στα πέναλτι – Συνεχίζει στο Conference League

O Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-1 στην διαδικασία των πέναλτι από τον Ολυμπιακό Πειραιώς (1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση) και παρά την τεράστιά του προσπάθεια καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα αποκλείστηκε από την συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ και συνεχίζει στους ομίλους Κόνφερενς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός, κατάφερε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης όταν Σισέ έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Χάρης Μαυρίας δεν υπολόγισε σωστά, με την μπάλα να χτυπά στην πλάτη του και να ευνοεί τον Ρέαμπτσιουκ ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μασούρας από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και σχεδόν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ ψηλός με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, έχοντας μάλιστα αμφότερες καλές ευκαιρίες για να το πετύχουν, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν εν τέλει.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και πάλι οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ με τον Ολυμπιακό ωστόσο να είναι αυτός που είχε τις πιο κλασσικές ευκαιρίες για την επίτευξη ενός γκολ (4 κλασσικές ευκαιρίες εκ των οποίων η μια σταμάτησε στο δοκάρι).

Ωστόσο, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που είχε την ουσία αφού στο 90ο λεπτό, ο Πίττας ήταν αυτός ο οποίος σκόραρε από κοντά, έκανε το 1-1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση !

Στην διάρκεια της παράτασης, το 1-1 της κανονικής διάρκειας παρέμεινε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Eκεί, η γηπεδούχος ομάδας του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της Βατσλίκ ο οποίος ”έπιασε” 3 πέναλτι, επικράτησε με 3-1 στέλνοντας την ομάδα του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και τον Απόλλωνα στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Άβιλα, Κούντε (84’Αγκ. Καμαρά), Εμβιλά, Μασούρας (84’Ντε Λαφουέντε), Ζινκερνάγκελ (55’Ραντζέλοβιτς), Χουάνγκ (79’Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (101’Μανωλάς).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Πεμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σαχάρ (67’Μπα), Κολ (81’Χάμπος), Βα (67’Ογκεντά), Πίττας, Χέντι (57’Ζράντι – 97’Καμπράλ), Ντιγκινί (81’Γιάνγκα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μασούρας, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Αγκ. Καμαρά/ Πεμπέρνς, Ρομπέρζ.