HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνAπόλλωνας: Ολοκλήρωσε τη σεζόν με ''τεσσάρα'' επί του Οθέλλου

Aπόλλωνας: Ολοκλήρωσε τη σεζόν με ”τεσσάρα” επί του Οθέλλου

Ο Απόλλωνας επικράτησε με σκορ 4-1 του Οθέλλου στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 14η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄Κατηγορίας.

Στο πρώτο μέρος, ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ με Μάρκες, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ό,τι δεν κατάφερε στο 13ο λεπτό όμως, το κατάφερε στο 16′ με τον Σαγκάλ ο οποίος έκανε το 1-0.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι ανώτερος και στο 20ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Μάρκες, ωστόσο, μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη κλασική φάση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνα κατάφερε από νωρίς να ”διπλασιάσει” τε τέρματά του όταν στο 49′ ο Κοστάκε με πλασέ έκανε το 2-0, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Περέτζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Ο Οθέλλος κατάφερε στο 52′ να μειώσει σε 3-1 με σουτ του Μπραμπίγια, ωστόσο, την ”τελευταία λέξη” την είπε ο Απόλλωνας ο οποίος στο 67′ διαμόρφωσε με το πλασέ του Μάρκες το τελικό 4-1.

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Σιέλβικ, Πεϊμπέρνς, Γιούρσεβιτς (46′ Mαλεκκίδης), Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Πέρετζ, Φιλιώτης (46′ Κοστάκε), Σαγκάλ, Μάρκες.

Οθέλλος (Κώστας Σακκάς): Μαλλούρη, Κ. Κυριάκου, Γιάνσεν, Σλάβικ, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ, Ιωάννου, Κόπας.

Σκόρερ: Σαγκάλ 16′, Κοστάκε 48′, Πέρετζ 50′, Mάρκες 67′ / Μπραμπίγια 52′

Κίτρινες: – / Γιάνσεν

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Αλφαμέγα

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

Α’ Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας