HomeApp Push NotificationΑπόλλωνας: Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο ΓΣΠ από τη Ντνίπρο

Απόλλωνας: Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο ΓΣΠ από τη Ντνίπρο

Ο Απόλλωνα ηττήθηκε με 3-1 μέσα στο ΓΣΠ από την Ντνίπρο στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να σκοράρουν 3 γκολ. Ο Απόλλωνας πέτυχε ένα σχετικά γρήγορο γκολ στο 2ο μέρος ωστόσο δεν κατάφερε στη συνέχεια να βρει τα γκολ της ισοφάρισης.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η φιλοξενούμενη ομάδα της Ντνίπρο κατάφερε να προηγηθεί νωρίς και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό όταν ο Dovbyk έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ, ο  Rubchynskyi κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολήαπό πολύ κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 26ο λεπτό, οι Ουκρανοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ όταν ο Rubchynskyi από δεξιά μέσα στην περιοχή, έδωσε  γκολ ”πάρε – βάλε” στο Dovbyk ο οποίος και πάλι από κοντά  και πλάσαρε για το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Απόλλωνα έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να βρει το γκολ για να μειώσει χωρίς ωστόσο να καταφέρει να γίνει απειλητικός προς την εστία των Ουκρανών.

Μάλιστα, στο 45ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και 3 γκολ όταν οι Busanello και Dovbyk έκαναν την συνεργασία μεταξύ τους, με τον πρώτο να γυρίζει την μπάλα από αριστερά και ο δεύτερος να σκοράρει ξανά, για το 3-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Απόλλωνας μπήκε πιο αποφασισμένα και στο 56ο λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με την προβολή του Πίττα έπειτα από σέντρα του Χάμπου.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα και οι δύο ομάδες ήταν κινητικές προσπαθώντας για το γκολ χωρίς ωστόσο καμιά από τις δύο να καταφέρει να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία με το 3-1 υπέρ της Ντνίπρο να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (10’Καμπράλ), Πεϊμπέρνς (46’Σπόλιαριτς), Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χάμπος, Κολ, Σαχάρ, Χαμάς (46’Γιόστεν), Μπα (20’Ογκεντά), Πίττας.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Max Walef, Adamiuk, Sarapii, Busanello, Dovbyk, Pikhalonok, Gutsuliak, Hamache, Babenko, Rubchynskyi, Svatok.