HomeSliderΑπώλεια στο φινάλε για την Εθνική Χάντμπολ

Απώλεια στο φινάλε για την Εθνική Χάντμπολ

Η Εθνική Χάντμπολ Ανδρών άρχισε την πορεία της στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (EHF Euro 2026) με ισοπαλία (25-25) κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία. Στην πρεμιέρα του ομίλου, που διεξάγεται στο Αζερμπαϊτζάν, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της στα τελευταία λεπτά, καθώς απώλεσε διαφορά πέντε τερμάτων.

Οι Βρετανοί είχαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ένα γκολ διαφορά (13-12), με τους διεθνείς μας να κάνουν την ανατροπή και να μπαίνουν μπροστά στο σκορ, όμως η νίκη χάθηκε με δυο γκολ του αντιπάλου τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς. Η Εθνική μας στο 17′ με το γκολ του Μιχαηλίδη προηγείτο με 9-7, ενώ στο 19′ το γκολ του Δημοσθένους έκανε το 10-9. Εν τέλει οι Βρετανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας στο χέρι το προβάδισμα με τέρμα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου στο δεύτερο ημίχρονο έφτιαξε διαφορά μέχρι και πέντε γκολ, όταν στο 48′ με γκολ του Παπακυπριανού έκανε 24-19, ενώ μέχρι το 57′ είχε προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο φινάλε ήρθαν δύο τέρματα από την αντίπαλο και ο αγώνας έληξε ισόπαλος.

Πρώτοι σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι Βασίλης Δημοσθένους και Χρίστος Αργυρού οι οποίοι πέτυχαν από έξι γκολ, ενώ ακολούθησαν με πέντε ο Νέαρχος Μιχαηλίδης και με τέσσερα οι Δημήτρης Νικηφόρου και Γιώργος Παπακυπριανού.

Αύριο Σάββατο (12:45) η Εθνική μας θα δώσει τον δεύτερο της αγώνα με αντίπαλο τη Μάλτα, ο οποίος θα μεταδοθεί απευθείας από το EHFTV. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Αζερμπαϊτζάν επικράτησε της Μάλτας με 34-25. Οι «οικοδεσπότες» θα αντιμετωπίσουν την Μεγάλη Βρετανία στο άλλο παιχνίδι του ομίλου (15:00).

Κύπρος (Aνδρέας Ανδρέου): Παπαγιάννης (τ), Παπαλαμπριανού (τ), Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδης 5, Παρασκευά, Δημοσθένους 6, Ι. Αργυρού, Χατζηδάκης, Χ. Αργυρού 6, Στυλιανού, Νικηφόρου 4, Ιωάννου, Παπακυπριανού 4, Ιωάννου, Κρητικός, Χαραλάμπους.