HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ: Σημαντικό ''διπλό'' επί της Καρμιώτισσας με τριάρα και... πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα!

ΑΠΟΕΛ: Σημαντικό ”διπλό” επί της Καρμιώτισσας με τριάρα και… πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα!

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος που έγινε στο ”Αμμόχωστος – Επιστροφή”. Το ΑΠΟΕΛ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, το πρώτο του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, τα πρώτα λεπτά δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο με την πρώτη σημαντική φάση να έρχεται στο 21ο λεπτό για το ΑΠΟΕΛ όταν ο Δώνης έκανε τη σέντρα στην περιοχή όπου ο Ελ Αραμπί από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει όπως θα ήθελε τη μπάλα.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερο, να ασκεί πίεση και να ψάχνει το γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να καταγράψει κάποια κλασική ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία πέραν της φάσης του 45+5′ όπου είχε δοκάρι με το εντός περιοχής σουτ του Ελ Αραμπί.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, δημιούργησε από νωρίς 1-2 φάσεις και στο 62′ κατάφερε να ”ανοίξει” το σκορ με τον Ελ Αραμπί ο οποίο μετά από ασίστ του Κιντίγια και ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0.

Μάλιστα, ο Μαροκινός ”χτύπησε” για δεύτερη φορά στο 67′ όταν μετά από ασίστ του Δώνη, αυτή τη φορά, τελείωσε υποδειγματικά για το 2-0 υπέρ των ”γαλαζοκιτρίνων”.

Από εκεί και πέρα, το σύνολο του Ντομίνγκεζ διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και κατάφερε να σκοράρει και 3η φορά στο 90+7′ με τον Σαρφό ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0/

Ταυτότητα αγώνα:

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Επασί, Αντωνίου (77′ Νασιμέντο), Μαλόνε, Σίμιτς (77′ Γκραντινάρου), Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς (63′ Πόζο) , Νεοφύτο, Χότσκο, Ντούμπια (71′ Μπάμπα), Γιούσης, Τσμίλιανιτς.

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Λαίφης, Σούσιτς (59′ Κιντίγια), Τεχέρα, Αμπάνια, Εντονγκαλά (45′ Πίζι), Μαρκίνιος, Δώνης (68′ Κόρμπου), Ελ Αραμπί ( 68′ Ντράζιτς).

Σκόρερ: – / Ελ Αραμπί 62′,67′, Σαρφό 90+7′

Κίτρινες: Κοβάτσεβιτς 45+3′, Σίμιτς 53′, 61′ Τσουκαλάς/ Μαρκίνιος 52′, Αμπάνια 64′

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος – Επιστροφή»

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος