HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ: Σημαντικό ''διπλό'' επί της ΕΝΠ με... τεσσάρα!

ΑΠΟΕΛ: Σημαντικό ”διπλό” επί της ΕΝΠ με… τεσσάρα!

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με σκορ 4-0 της ΕΝΠ στο ”Τάσος Μάρκου” στο πλαίσιο του μεταξύ τους εξ αναβολής αγώνα για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε από νωρίς να επιβάλε τον δικό του ρυθμό, καταγράφοντας μάλιστα και κάποιες ευκαιρίες, όχι όμως κλασικές.

Αυτό άλλαξε στο 29′ όταν όχι μόνο δημιούργησαν μεγάλη ευκαιρία οι ”γαλαζοκίτρινοι” αλλά κατάφεραν και να σκοράρουν όταν ο Γκιντίγια με σουτ από το ύψος περίπου της περιοχής άνοιξε το σκορ, για την ομάδα του.

Στο 40ο λεπτό μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με κεφαλιά του Ελ Αραμπί ενώ στο 45ο λεπτό κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν ο Τσεμπάκ με σουτ …πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Ανταμπαγιό και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε και πάλι καλύτερα και κατάφερε στο 56ο λεπτό να κάνει τρία τα τέρματά του με την κεφαλιά του Τσεμπάκ.

Στο 67ο και 70ο λεπτό κατάφερε να καταγράψει κι άλλες ευκαιρίες με τους Σαρφό και Ελ Αραμπί οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, ενώ γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 80′ όταν ο Χαραλάμπους αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Ντομίνγκεζ έβαλε στο 90+2′ ο Δώνης ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Παραλίμνι (Όρι Γκούντμαν): Αντεμπάγιο, Χούγκενχουτ, Κορίνους (76′ Χριστοφή), Ιωάννου (76′ Ασεβέδο), Σαμπού, Μεντί, Νόρτι (46′ Ντα Σίλβα), Κοσμά (53′ Κοτσώνης), Ανδρέου, Γκότλιμπ (68′ Μαυρουδής), Χαραλάμπους.

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (74′ Σατσιάς), Πέτροβιτς, Λαΐφης (62′ Ντβάλι), Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα (62′ Κόρμπου), Σαρφό, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (62′ Δώνης), Ελ Αραμπί (74′ Ντράζιτς).

Σκόρερ: – / Κιντιγιά 29′, Τσεπάκ 45′, 56′, Δώνης 90’+1

Κίτρινες: Σαμπού, Γκότλιμπ, Ντα Σίλβα  / Κοσταντίνοφ, Τσεπάκ

Αποβολές: Χαραλάμπους (80′, 2η κίτρινη) / –

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος