HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ - Πάφος FC: ''Λευκή'' ισοπαλία στο ΓΣΠ

ΑΠΟΕΛ – Πάφος FC: ”Λευκή” ισοπαλία στο ΓΣΠ

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι στο ΓΣΠ μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Πάφος FC για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, μόλις στο τρίτο λεπτό η Πάφος είχε ευκαιρία όταν μετά από εξαιρετική κάθετη του Βαλακάρι στον Μπρούνο, ο τελευταίος βγήκε στο τετ α τετ με τον Μπέλετς ο οποίος πρόλαβε τον Βραζιλιάνο και απομάκρυνε.

Στο 19′ η Πάφος είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ζάιρο από διαγώνια δεξιά έκανε το πλασέ, με τον Μπέλετς να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη τελική προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ με συρτό σουτ του Δώνη όμως να είναι άστοχο.

Στο 43′ μετά από σέντρα του Φεράρι, ο Κβιλιτάια έκανε υπό πίεση την κεφαλιά, με τον Ίβουσιτς να μπλοκάρει με σχετική ευκολία.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, στο 45ο λεπτό η Πάφος FC είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Βαλακάρι να κάνει κοντινό πλασέ του Βαλακάρι μετά από γύρισμα του Μπρούνο, ωστόσο ο Φεράρι έβγαλε την άμυνα.

Στο δεύτερο μέρος, και πιο συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ κατέγραψε τελική προσπάθεια μετά από κεφαλιά του Σούσιτς.

Το παιχνίδι στο 2ο μέρος δεν είχε τον καλό ρυθμό του πρώτου με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα μετώπισθεν και να είναι πιο συντηρητικές. Το ΑΠΟΕΛ είχε ένα σχετικά μικρό προβάδισμα όσον αφορά στην κατοχή της μπάλας ωστόσο μέχρι και το 70ο λεπτό δεν είχε κάποια κλασσική ευκαιρία. Από την άλλη η Πάφος FC δεν ήταν καθόλου επικίνδυνη αφού μέχρι και το 70ο λεπτό δεν είχε καταγράψει τελική ευκαιρία.

Στο 73′ ο Σούσιτς  έκανε από μακριά το δυνατό σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Πάφου μπόλκαρε με ευκολία την μπάλα.

Στο 83ο λεπτό , η Πάφος FC δημιούργησε μια πολύ επικίνδυνη φάση όταν μετά από γύρισμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από αριστερά ο Βαλακάρι ήταν έτοιμος να πλασάρει προ κενής εστίας, ωστόσο ο Σαρφό με σωτήριο τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 91ο λεπτό στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο Μαρκίνιος έκανε από αριστερά στην περιοχή το πλασέ, με τον Ίβουσιτς να μπλοκάρει και πάλι εύκολα.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ταυτότητα αναμέτρησης:

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (46′ Μακέντα), Σαρφό, Ντάλσιο (80′ Εντονγκαλά), Βιγιαφάνιες, Δώνης (46′ Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Κβίντα, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ντράγκομιρ, Χότσκο, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Ζάιρο.

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Σούσιτς / –

Αποβολές: – / –