HomeSliderΙσοπαλία στο ΓΣΠ με Ζαίρο και Σούσιτς !

Ισοπαλία στο ΓΣΠ με Ζαίρο και Σούσιτς !

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Πάφου στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με τα γκολ των Ζάιρο και Σούσιτς να είναι αυτά τα οποία καθόρισαν την αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ μπήκε πολύ πιο δυνατά από του γηπεδούχους, ήταν ανώτερη και είχε μάλιστα 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ειδικά στην φάση του Χέντσταντ στο 20ο λεπτό όπου ο τελευταίο από πολύ κοντά δεν κατάφερε με το πλασέ του να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Η Πάφος, με τις γραμμές της πολύ ψηλά δεν επέτρεπε στο ΑΠΟΕΛ να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί, ενώ η ίδια ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις της. Όλα αυτά μέχρι και το 30ο λεπτό όπου και το ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε και αυτό με την σειρά του 1-2 αξιόλογες ευκαιρίες για την επίτευξη γκολ.

Ωστόσο, η Πάφος ήταν αυτή η οποία στο 35′ κατάφερε να προηγθεί μετά από αντεπίθεση, όταν ο Όννι Βαλακάρι από δεξιά, πέρασε συρτά την μπάλα στον Ζάιρο ο οποίος πλάσαρε εξ επαφής την μπάλα μέσα από την μικρή περιοχή του Μπέλτς κάνοντας έτσι το 0-1 για την ομάδα της Πάφου, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ πιο δυνατά από τους φιλοξενούμενους, είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 48′ κατάφερε να απειλήσει με τον Μαρκίνιος το σουτ όμως του οποίου πέρασε διαγώνια έξω χωρίς να απειλήσει.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την κατοχή και την υπεροχή για περίπου 30 ακόμα λεπτά χωρίς ωστόσο να μπορεί να την μεταφράσει σε γκολ.  Αυτό, έγινε στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από κόρνερ του Μαρκίνιος, ο Μάγκλιτσα έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Σούσιτς από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 1-1.

Από εκεί και πέρα, παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων για το γκολ της νίκης στα λεπτά που είχαν απομείνει -και ειδικά του ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι (42′ Καρώ), Κρέσπο, Φεράρι (46′ Γουίλερ), Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (71′ Κβιλιτάια), Θεοδώρου (46′ Σατσιάς), Μαρκίνιος, Μπλουμ (65′ Μορέιρα), Μάγκλιτσα.

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Άντος, Ικόκο (83′ Χότσκο), Μπάιριτς, Κβίντα, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (65′ Καραμπάτζε), Χέσταντ (73′ Παλάσιος), Τάνκοβιτς (65′ Χάμαντι), Ζάιρο.

Κίτρινες: Βιγιαφάνιες, Γουίλερ, Κρέσπο  / Κανέ, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Παλάσιος

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Doveri Daniele