HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΑΠΟΕΛ: Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης με Κρέσπο και Εφραίμ !

ΑΠΟΕΛ: Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης με Κρέσπο και Εφραίμ !

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Ντίλα Γκόρι στο πλαίσιο του πρώτου μεταξύ τους αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, μόλις στο 1ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ είχε ευκαιρία με τον Κβιλιτάια.  Ο Φετφατζίδης έκανε την σέντρα, ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα έφυγε παράλληλα της εστίας του Κουτσένκο.

Οι Γεωργιανοί είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ να υιοθετεί έναν πιο ”παθητικό” ρόλο και να περιμένει να εκμεταλλευτεί τα κενά για να ”χτυπήσει” στην αντεπίθεση.

Με το πέρας 30 λεπτών αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και στο 33ο λεπτό είχαν δοκάρι έπειτα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιτεϊσβίλι.

Παρά την σχετική υπεροχή της Ντίλα Γκόρι το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει τη λύση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 45’+1 ΓΚΟΛ με τον Κρέσπο! Ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κουτσέρνκο απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός των ”γαλαζοκιτρίνων” έστειλε εύκολα από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με σκοπό να επιβάλουν παό νωρίς τον ρυθμό τους και να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 47′ και 51′ απείλησαν μέσω σουτ ωστόσο ο Μπέλετς απέκρουσε αμφότερες τις προσπάθειες.

Μετά το 60ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμό και είχε ευκαιρία με το σουτ του Ντάλσιο το οποίο όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Γωεργιανών. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 64′ η ομάδα του Σα Πίντο κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ.

Μάλιστα, 10 λεπτά πιο μετά, στο 74ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ είχε εκ νέου ευκαιρία με τον Γουίλσον του οποίου όμως το σουτ έφυγε μόλις έξω. Όπως ήταν λογικό, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Γεωργιανοί πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν χωρίς ωστόσο να καταφέρουν.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε εν τέλει μια εξαιρετικά σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-0 η οποία της δίνει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Ντίλα Γκόρι (Αντρέι Ντεμτσένκο): Κουτσερένκο, Τσιτεϊσβίλι, Τζοτσενίτζε, Ετού, Βάντερσον, Σάντος, Παρουλάβα (66′ Σαρταλισβίλι), Βίκτορ, Γκομίς (85′ Μζβακαλί), Γκέιλ, Κόβταλιουκ (66′ Κουκχιανίτζε).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο (46′ Πέτροβιτς), Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (58′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο, Φετφατζίδης (58′ Εφραίμ), Μαρκίνιος (58′ Βιγιαφάνιες), Κβιλιτάια (74′ Toμανέ).

Σκόρερ: – / Κρέσπο 45’+1, Εφραίμ 64′

Κίτρινες: Ετού / Κρέσπο, Κοσταντίνοφ

Αποβολές: Ετού 87′ / –

Στάδιο: «Μπόρις Παϊχάτζε»

Διαιτητής: Γιάσμιν Σάμποτιτς (Λουξεμβούργο)

Α’ βοηθός: Κλάουντε Ρέις (Λουξεμβούργο)