HomeSliderΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1 : Ισοπαλία και κατάκτηση του 29ου πρωταθλήματος για τον ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1 : Ισοπαλία και κατάκτηση του 29ου πρωταθλήματος για τον ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1 : Ισοπαλία και κατάκτηση του 29ου πρωταθλήματος από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ είχε η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι-τίτλου ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 4ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπρούνο Γκάμα από αριστερά ο Φαράζ στην πλάτη της άμυνας πλάσαρε τον Μπέλετς, το γκολ αρχικά ακυρώθηκε καθώς η σημαία του βοηθού σηκώθηκε όμως μετά από έλεγχο από το VAR το γκολ μετράει κανονικά. Ισοφάριση για την ομάδα της Λευκωσίας στο 9ο λεπτό, μπαλιά από Σαρφό στην πλάτη της άμυνας ο αμυντικός της ΑΕΚ (Ντιουνγκού) πρόλαβε όμως ολιγώρησε και έδωσε την δυνατότητα στον Μαρκίνιος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το σκορ σε 1-1.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τον έλεγχο πριν τελειώσει το ημίχρονο βρήκε ευκαιρία να απειλήσει μετά το γκολ με στατική φάση, από φάουλ του Μαρκίνιος ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά στον Πέτροβιτς ο οποίος δεν πρόλαβε και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να μαζεύει.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο στο πρώτο 15ο λεπτό (μέχρι το 60ο λεπτό) όπου και είχε την ευκαιρία με τον Κβιλιτάια όμως ο Μιλίσεβιτς κατάφερε να τον κόψει με τάκλιν. Ματς με αρκετά φάουλ και αρκετό άγχος και από τις δυο ομάδες. Καταλυτικός για την ομάδα της Λευκωσίας ο τερματοφύλακας της Μπέλετς καθώς εξουδετέρωσε οποιαδήποτε απειλή της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του 2ου ημιχρόνου.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Mπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό (77′ Βιγιαφάνιες), Εντονγκαλά (89′ Τομανέ), Μαρκίνιος (77′ Δώνης), Κβιλιτάια (82′ Κρέσπο).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ντιούνκου, Λέδες, Πονς (61′ Λόπες), Μπρούνο Γκάμα (66′ Σάντος), Φαράζ (66′ Γκιούρτσο), Τόνγκια (77′ Ντίμερς), Σολ (77′ Τρισκόφσκι).

Σκόρερ: Μαρκίνιος 10′ / Φαράζ 5′

Κίτρινες: Σούσιτς, Δώνης, Ντάλσιο / Σολ, Γκαρσία

Αποβολές: – / –