HomeApp Push NotificationΑποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι η «Κυρία»

Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι η «Κυρία»

Η Ανόρθωση πάλεψε μέσα στη Σερβία για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Conference League, ωστόσο δεν βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20′ με τον Μιλοβάνοβιτς και η «Κυρία» απάντησε με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 33′. Παρά τις προσπάθειες για να έρθει το δεύτερο γκολ, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δεν τα κατάφερε και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεχτικές στην άμυνα, αλλά όποτε τους δινόταν η ευκαιρία έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση. Τόσο η Παρτιζάν, όσο και η Ανόρθωση θέλησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ, με την ομάδα της Αμμοχώστου να είναι αυτή που έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία με τον Ντέλετιτς στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, στην πρώτη τους αξιόλογη ενέργεια.

Ο Γιόβιτς έκανε τη σέντρα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Μιλοβάνοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Τζουρ και τον νίκησε με καρφωτή κεφαλιά για το 1-0. Η Παρτιζάν είχε και την ψυχολογία με το μέρος της και δημιούργησε ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Πάβλοβιτς, με τον Τζουρ να αποκρούει το αδύναμο σουτ που επιχείρησε. Η Ανόρθωση βρήκε την χρυσή ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 33ο λεπτό. Ο Ντέλετιτς ανατράπηκε εντός περιοχής από τον τερματοφύλακα Πόποβιτς και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την ευθύνη της εκτέλεσης ανέλαβε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και έκανε το 1-1 με σουτ ψηλά στο κέντρο της εστίας.

Όπως έκανε η Παρτιζάν μετά το δικό της γκολ, έτσι και η Ανόρθωση προσπάθησε να αιφνιδιάσει ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους. Ένα σουτ του Ντέλετιτς και μια επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλος δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα και στο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε ο Τζουρ. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε το πλασέ του Ουρόσεβιτς σε τετ α τετ των δύο ποδοσφαιριστών.

Αρκετά δραστήριες ήταν οι ομάδες και στο δεύτερο μέρος, με την Ανόρθωση να είναι καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ψάχνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Πόποβιτς. Τόσο ο τερματοφύλακας της Παρτιζάν, όσο και οι αμυντικοί της ομάδας είχαν καλή παρουσία και είχαν σωστές αντιδράσεις στις καλές ευκαιρίες της Ανόρθωσης. Η γηπεδούχος ομάδα είχε δυσκολία στην ανάπτυξη, με την άμυνα της Ανόρθωσης να είναι ιδιαίτερα προσεχτική σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ήταν ξεκάθαρος ο στόχος της Ανόρθωσης να ρίξει όλο το βάρος στην επίθεση για το πολυπόθητο γκολ που θα της έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ήταν φυσικό να βρει χώρους η Παρτιζάν και να προσπαθήσει να βάλει το δεύτερο γκολ, ωστόσο οι αντιδράσεις των παικτών της Ανόρθωσης ήταν σωστές. Μια προσπάθεια του Χουσμπάουερ στο 85′ που κατέληξε στα χέρια του Πόποβιτς και ένα άστοχο σουτ του Λούτοβατς στο 88′ ήταν οι σημαντικότερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Ο Χριστοφή έχασε τεράστια ευκαιρία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Χριστοφή να φεύγει εκτός στόχου.

Παρτιζάν: Πόποβιτς, Ουρόσεβιτς (88′ Ζίφκοβιτς), Σανιτσάνιν, Βούγιατσιτς, Μιλίκοβιτς, Γιόγιτς (88′ Μίλετιτς), Ζντίελαρ, Πάβλοβιτς (46′ Σκέκιτς), Γιόβιτς (64′ Λούτοβατς), Μένινγκ (62′ Χόλεντερ), Μιλοβάνοβιτς

Ανόρθωση: Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αντωνιάδης, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Ιωάννου (46′ Πόποβιτς), Χουσμπάουερ, Ντέλετιτς (71′ Χριστοφή), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (68′ Κατσαράβα)

Σκόρερ: 20′ Μιλοβάνοβιτς / 33′ Χριστοδουλόπουλος

Κίτρινες: Σκέκιτς, Πόποβιτς

Διαιτητές: Γκιόργκι Κρουασβίλι (Λεβάν Βαραμισβίλι, Ζάζα Πίπια)