HomeΔΙΕΘΝΗΆντεξε στο «σφυροκόπημα» και απέδρασε με σπουδαίο διπλό από το Νόριτς η Λέστερ!

Άντεξε στο «σφυροκόπημα» και απέδρασε με σπουδαίο διπλό από το Νόριτς η Λέστερ!

Η Λέστερ φλέρταρε με νέα απώλεια βαθμών μετά το βαρύ 4-1 από τη Γουέστ Χαμ της περασμένης εβδομάδας, ωστόσο, οι «αλεπούδες» έδειξαν χαρακτήρα, άντεξαν στο «σφυροκόπημα» της Νόριτς στο τέλος και έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό από το «Κάροου Ρόουντ» (1-2).

Για τα «καναρίνια» δεν αγωνίστηκαν οι Τζόλης και Γιαννούλης, με τον πρώτο μάλιστα να μένει εκτός αποστολής λόγω ενός προβλήματος που αντιμετώπιζε, και τον 25χρονο μπακ να παρακολουθεί την αναμέτρηση από τον πάγκο.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση του ματς στο 8′, με υπέροχο πλασέ του Τζέιμι Βάρντι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από γύρισμα του Περέιρα. Πριν βγει το ημίχρονο ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, με τον Τέεμου Πούκι να φέρνει το ματς στα ίσα από το σημείο του πέναλτι (41′).

Στο 76ο λεπτό, η Λέστερ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Βάρντι από σκόρερ να γίνεται δημιουργός και να δίνει έτοιμο γκολ στον Όλμπραϊτον για το 1-2. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Νόριτς έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα, όμως τελικώς δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, ο ΜακΚλιν στο 80′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γκολ το οποίο μετά από εξέταση του VAR ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, η Έβερτον πέρασε με χαρακτηριστική άνεση 2-0 από την έδρα της Μπράιτον. Τα «ζαχαρωτά» άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό με υπέροχη ατομική ενέργεια του Γκρέι, ο οποίο διένυσε ταχύτατα το μισό γήπεδο και με όμορφο πλασέ έκανε το 0-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κάλβερτ Λιούιν στο 57ο λεπτό από το σημείο της άσπρης βούλας, με το σύνολο του Ράφα Μπενίτεθ να συνεχίζει την εντυπωσιακή και αήττητη πορεία της φέτος, σκαρφαλώνοντας στην πρώτη θέση της Premier League!