HomeΟΜΑΔΕΣΑνόρθωσηΑνόρθωση: Νίκησε την ΑΕΖ και έμεινε... κοντά

Ανόρθωση: Νίκησε την ΑΕΖ και έμεινε… κοντά

Η Ανόρθωση επικράτησε της ΑΕΖ με 2-0 στο ”Αμμόχωστος Επιστροφή” στο πλαίσιο του μεταξύ τους εξ’ αναβολής αγώνα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στους 47 βαθμούς και… διατήρησε επαφή με τις πιο πάνω θέσεις.

Στο πρώτη ημίχρονο της αναμέτρησης, η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα είχε την κατοχή και την επιθετική πρωτοβουλία ενώ κατάφερε στα πρώτα λεπτά να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις, χωρίς όμως να γίνει ουσιαστική.

Αυτό άλλαξε στο 18ο λεπτό, όταν ο Τσίκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΖ, μετά από πάσα του Καστέλ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Η προσφυγική ομάδα συνέχισε να είναι καλύτερη και μετά το γκολ, ψάχνοντας το… δεύτερο.

Κατάφερε στα επόμενα λεπτά (μετά το γκολ της) να δημιουργήσει κάποια ”ρήγματα” στην άμυνα των γηπεδούχων και στο 42′ (έπειτα και από επέμβαση του VAR και εξέταση της φάσης στο on – field review) κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Αντωνίου στον Κορέια.

Ο Καστέλ ανέλαβε την εκτέλεση και στο ίδιο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Ανόρθωση ξεκίνησε και πάλι καλύτερα και κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 61ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Τσίκο.

Η ΑΕΖ κατέγραψε την μεγαλύτερή της ευκαιρία στο παιχνίδι στο 66ο λεπτό όταν είχε δοκάρι στο εντός περιοχής σουτ του Κλε. Οι φιλοξενούμενοι ”απάντησαν” στα δοκάρια όταν στο 78ο λεπτό ο Γκασάμα ”σημάδεψε” και αυτός το δοκάρι.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη φάση με το 2-0 υπέρ της ”Μ. Κυρίας” να είναι και το τελικό σκορ.

Ταυτότητα αγώνα:

ΑΕΖ (Τζέισον Πάντσεον): Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Χρίστου (72′ Χατζηβασίλης), Γιαντάλ (63′ Κ. Αντωνίου), Ε. Αντωνίου, Σλόγκαρ (63′ Κάστρο), Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου (63′ Ρουίζ), Κλε, Σιφνέος (72′ Ντιγκινί).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Aρμπολέδα, Ουαγκέ (46′ Aντωνίου), Κάργας, Κορρέα, Κορέια, Τιουνέ, Κίκο (70′ Περέα), Τεχέρα (86′ Τεχέρα), Φερέιρα (86′ Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ (70′ Γκασαμά).

Σκόρερ: – / Τσίκο 18′, Καστέλ (πεν.) 42′

Κίτρινες: Χρίστου, Σάντος, Ρουίζ / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος Επιστροφή»

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Παύλος