HomeΟΜΑΔΕΣΑνόρθωσηΑνόρθωση: ''Καθάρισε'' με Γκερέρο και Φερέιρα

Ανόρθωση: ”Καθάρισε” με Γκερέρο και Φερέιρα

Η Ανόρθωση επικράτησε του Οθέλλου με 2-0 εκτός έδρας στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκανε το 2 στα 2. Καθοριστικός ο Γκερέρο ο οποίος είχε ένα γκολ και μια εξαρετική ασίστ.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα και είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να έχει κάποια ευκαιρία. Αυτό άλλαξε στο 16ο λεπτό όταν η ”Μ. Κυρία” είχε δοκάρι (σε προσπάθεια του Σούτο να απομακρύνει) και ακολούθως, στην συνέχεια της φάσης κέρδισε πέναλτι για χέρι του Λιμπόμε.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποίος στο 19ο λεπτό έβαλε τους φιλοξενούμενος μπροστά στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεσή του.

Στην συνέχεια, η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να έχει την υπεροχή στον αγώνα και έψαχνε το 2ο της γκολ. Μάλιστα στο 32ο και 45ο λεπτό είχε καλές ευκαιρίες για το πράξει, ωστόσο, τα σουτ των Τεχέρα και Γκερέρο δεν ευστόχησαν.

Η Ανόρθωσης διαχειρίστηκε σχετικά εύκολα το υπέρ της σκορ στο πρώτο μέρος παρά τις προσπάθειες του Οθέλλου να γίνει απειλητικός μέσω αντεπιθέσεων.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Οθέλλος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και ήταν αρκετά επιθετικός. Μάλιστα, η ομάδα της Αθηένου είχε στο 54ο και 55ο λεπτό μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.

Με το πέρασμα των λεπτών, η Ανόρθωση ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, ψάχνοντας παράλληλα και το 2ο της γκολ στο παιχνίδι. Και αυτό ακριβώς ήταν που πέτυχε η ομάδα της Αμμοχώστου όταν στο 88ο λεπτό μετά από εξαιρετική κάθετη του Γκερέρο στον Φερέιρα, ο τελευταίος με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ταυτότητα αγώνα:

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (78′ Χατζηπασχάλης), Χριστοδούλου (78′ Ντούρις), Λιμπόμπε, Σούτο, Ζουναζαρέν, Μαμαντού, Ανάνγκ, Ουεσλάτι (66′ Μπραμπίλια)

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρθία (46′ Κορέια), Κορρέα, Μαρμούκ, Γουαρίς (75′ Τσίκο), Τεχέρα, Ιωάννου (75′ Τιουνέ), Φερέιρα, Γκερέρο, Καστέλ.

Σκόρερ: – / Γκερέρο 11′ (πεν.), Φερέιρα 90′

Κίτρινες: Ανάνγκ / Φερέιρα

Αποβολές: – / –

Σκόρερ: – / –

Στάδιο:  Vitex Αμμόχωστος Επιστροφή

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης