HomeΟΜΑΔΕΣΑνόρθωσηAνόρθωση: Φιλική νίκη επί της ΑΕΛ με ανατροπή!

Aνόρθωση: Φιλική νίκη επί της ΑΕΛ με ανατροπή!

Η Ανόρθωση επικράτησε με σκορ 2-1 της ΑΕΛ με ανατροπή, στο πλαίσιο μεταξύ τους φιλικού αγώνα προετοιμασίας που έγινε στο στάδιο ”Αλφαμέγα”.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αμφότερες οι ομάδες ήταν δραστήριες (ειδικά στο πρώτο μισάωρο), κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες , όμως δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Από το 30ο λεπτό μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμό έπεσε αισθητά και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Ανόρθωση ξεκίνησε λίγο πιο καλά, κατέγραψε 1-2 φάσεις όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει στο 66′ με το πλασέ του Μάμα για το 1-0.

Στο 82ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Σπόλιαριτς από τον Κυριάκου και στο 83ο λεπτό ο Σπόλιαριτς ήταν εύστοχος για το 1-1.

Μάλιστα, στο 90+1′ η Ανόρθωση σκόραρε ξανά με την κεφαλιά του Χαραλάμπους για την ανατροπή και το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Μπράγκα, Παναγιώτου-Φιλιώτης, Νεοφύτου, Κωνσταντίνι, Φραντζής, Μάμας, Παπαφώτης, Μακρής, Σινγκ, Ζαχαρίου, Λουκά.

Στον πάγκο οι Κυριάκου, Μπέκερ, Τρισκόφσκι, Ιωάννου, Γερολέμου, Σάββα, Κ.Κυριάκου, Θεμιστοκλέους, Χριστοφή, Παναγιώτου, Παναγή.

Ανόρθωση: Ζίβκοβιτς (30′ Μιλοσάβλιεβιτς/62′ Κεραυνός), Σταμούλης, Λύτρας, Μιχάλας, Αρτυματάς, Ιωάννου, Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς, Γούλερι, Παρούτης, Λόπες

Στον πάγκο οι Μιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Παναγή, Κίκο, Σπόλιαριτς, Χαραλάμπους, Τεϊσέιρα, Μουσοντά, Πασχάλη, Ιωάννου, Μάρκου, Χαραλάμπους.