HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΆνετη πρόκριση για τον Κύργιο, που πέφτει πάνω σε Μεντβέντεφ...

Άνετη πρόκριση για τον Κύργιο, που πέφτει πάνω σε Μεντβέντεφ…

O Nικ Κύργιος είναι ο νικητής του πρώτου γύρου του Αυστραλιανού Όπεν απέναντι στον Βρετανό, Λίαμ Μπρόουντι, ωστόσο στον επόμενο γύρο τα πράγματα δυσκολεύουν απότομα, αφού διασταυρώνεται με Μεντβέντεφ, σ’ ένα ματς που θα μπορούσε κάλλιστα να περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα των αγώνων της δεύτερη εβδομάδας.

Ο Ελληνοαυστραλος, είχε εύκολο έργο απέναντι στον Νο 127 στον κόσμο τενίστα (ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης) και εκμεταλλευόμενος την έλλειψη εμπειρίας του, χρειάστηκε λιγότερο από δύο ώρες για να φτάσει στη νίκη.

Ωστόσο, τα πράγματα ζορίζουν για τον Νο 114 πλέον στον κόσμο τενίστας (η υψηλότερη θέση που είχε φτάσει ήταν το 2016 όταν έφτασε στο Νο 13 της παγκόσμιας κατάταξης), ο οποίος στον επόμενο γύρο θα αναμετρηθεί με τον No 2 στον κόσμο Ντανίλ Μεντβέντεφ.
Ο Ρώσος είχε εύκολο απόγευμα κατακτώντας τη νίκη με 6-1, 6-4, 7-6(3) από τον Ελβετό, Χένρι Λάακσονεν.

Το κοινό δεν έχανε ευκαιρία να πανηγυρίσει κάθε πόντο του Κύργιου με το χαρακτηριστικό siuuuuu στη διάρκεια του ματς, με τον ίδιο να μιμείται τον Κριστιάνο Ρονάλντο μετά το πέρας της αναμέτρησης.

Εξάλλου, η Αρίνα Σαμπαλένκα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Στορμ Σάντερς και πήρε το «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν.

Η Αυστραλή μπορεί να ξεκίνησε σαν καταιγίδα, παίρνοντας το πρώτο σετ με 7-5, στη συνέχεια όμως η Λευκορωσίδα ανέτρεψε το σκορ επικρατώντας στα δύο επόμενα με 6-3, 6-2 σε 2 ώρες και 2 λεπτά. H ύψους 1,82 μ. και Νο 2 στην κατάταξη τενίστρια είδε την αντίπαλο της να αντιστέκεται σθεναρά, όμως έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση και κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Zίνγιου Γουάνγκ, Νο 103 στον κόσμο.

Πηγή: sdna.gr