HomeΔΙΕΘΝΗEuropa LeagueΆνετη πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ!

Άνετη πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, το ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 4-1 την Καϊσάρ μέσα στο «Μουναϊτπάσοφ», στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Καϊσάρ άνοιξε το σκορ στο 6’ με τον Λομπιανίτζε, αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 15’ σε 1-1 με τον Ντε Βινσέντι. Στο 25’ ο Ανουάρ έκανε ανατροπή για τους «γαλαζοκίτρινους», ενώ στο 48’ ο Ατζίλι ανέβασε τον δείχτη του σκορ στο 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90+3’ ο Ντε Βινσέντι.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ το ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει τη Ζρινιέσκι (Βοσνία / Ερζεγοβίνη). Το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ θα διεξαχθεί στην Κύπρο στις 24 Σεπτεμβρίου.

Ο αγώνας

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά η Καϊσάρ ήταν η ομάδα, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 6΄μετά από δυνατό σουτ του Τάγκιμπεργκεν, ο Μιγκέλ Σίλβα απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά της μπάλας ο Λομπιανίτζε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν στο γκολ που δέχτηκαν. Ένα σουτ του Ζαχίντ, μετά από μπαλιά του Μπεν Σαχάρ πέρασε έξω στο 9’. Πέντε λεπτά αργότερα (14’) ο Μπεν Σαχάρ έδωσε στον Κλωναρίδη, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Τελικά η πίεση του ΑΠΟΕΛ απέφερε καρπούς στο 15’. Μετά από μπαλιά του Ενσούε (προηγήθηκε η έξυπνη μπαλιά του Ζαχίντ), ο Ντε Βινσέντι από κοντά με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Μάλιστα, το ΑΠΟΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία στο 21’ να κάνει την ανατροπή. Αρχικά ο Μπεν Σαχάρ έκανε το πλασέ, αλλά ο Ζαρούτσκι απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ζαχίντ βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκραφ που έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος! Δύο λεπτά αργότερα (23’) το σουτ του Κλωναρίδη ανάγκασε τον Ζαρούτσκι να διώξει σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε στην ανατροπή στο 25’ με τον Ανουάρ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, η άμυνα της Καϊσάρ έδιωξε με την μπάλα να καταλήγει στον Ανουάρ, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1! Στο 29’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 39’ έχασαν άλλη μία καλή ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ όταν ο Ζαχίντ έκανε το πλασέ, αλλά ο Ζαρούτσκι έδιωξε. Στο 45+1’ ο Ζαχίντ έδωσε έξυπνα στον Κλαναρίδη, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Ζαρούτσκι  που μπλόκαρε. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-1 της Καϊσάρ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ. Μετά από μπαλιά του Ενσούε, ο Αντζίλι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 στο 48’!

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε μία ανάσα από το 4-1 στο 54’ όταν ο Ενσούε από καλή θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Ζαρούτσκι έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Στο 61’ μετά από σουτ του Ενσούε ο Ζαρούτσκι έδιωξε σε κόρνερ. Το σουτ του Τάγκιμπεργκεν στο 66’ από κοντά πέρασε έξω από πλευράς της Καϊσάρ.

Το ΑΠΟΕΛ άγγιξε το 4-1 στο 70’ όταν ο Ντινγκαλά έκανε το σουτ, αλλά ο Ζαρούτσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Ο τερματοφύλακας της Καϊσάρ μπλόκαρε το σουτ του Ζαχίντ στο 73’.

Η Καϊσάρ απείλησε το 75’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάγκιμπεργκεν, ο Γκραφ ανάγκασε τον Μιγκέλ Σίλβα να διώξει σε κόρνερ. Το μακρινό σουτ του Αλ-Τάμαρι στο 76’  βρήκε σε ετοιμότητα τον Ζαρούτσκι που απέκρουσε εύκολα.

Η Καϊσάρ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ (89’) όταν μετά από μπαλιά, ο Κόλεφ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπαλιά πέρασε έξω. Ο Ατζίλι στο 90+1’ από κοντά έστειλε την μπάλα έξω! Το κερασάκι στην τούρτα για το ΑΠΟΕΛ έβαλε στο 90+3’ ο Ντε Βινσέντι. Αρχικά ο Ζαρούτσκι απέκρουσε το σουτ του Αλ-Τάμαρι. Στη συνέχεια ο Ζαχίντ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος από κοντά «έγραψε» το τελικό 4-1 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Καϊσάρ: Ζαρούτσκι, Αμιρσέιτοφ (89’ Κάσκεν), Γκραφ, Μάροχκιν, Καϊρόφ, Μπιτάνγκ, Ναρζιλντάγεφ (58’ Στανισάβλιεβιτς), Τάγκιμπεργκεν (85’ Γκούρμαν), Φέντιν, Λομπιανίτζε, Κόλεφ.

Σκόρερ: 6’ Λομπιανίτζε

Κίτρινη: Μάροχκιν, Μπιτάνγκ, Τάγκιμπεργκεν, Κόλεφ

Κόκκινη:

ΑΠΟΕΛ: Μιγκέλ Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης, Ράφαελ Σάντος, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Ανουάρ, Γουίλερ, Κλωναρίδης (46’ Αντζίλι), Ντονγκαλά (85’ Νούχιου), Μπεν Σαχάρ (58’ Αλ-Τάμαρι).

Σκόρερ: 15’, 90+3′ Ντε Βινσέντι, 25’ Ανουάρ, 48’ Αντζίλι